Święto Latarni

Opublikowano: 16.02.2022 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1405

Kulminacyjnym punktem obchodów chińskiego Nowego Roku jest Święto Latarni przypadające w tym roku 15 lutego. Wczoraj w Chinach z tej okazji ulice były barwnie wystrojone, najczęściej w kolorze czerwonym.

W czasie święta o zmierzchu dzieci wraz z rodzicami przechadzają się trzymając w rękach czerwone lampiony. Mimo, że tradycyjne papierowe modele lampionów oświetlane świeczkami znajdują jeszcze swych zwolenników, to częściej widuje się lampiony podświetlane światełkami ledowymi.

Wizerunki postaci z filmów rysunkowych konkurują z tradycyjnymi legendarnymi zwierzętami. Lampiony przedstawiają legendy w kolorowym wystroju.

W świątyniach odbywają się konkursy o wybór najpiękniej udekorowanego lampionu, a ulicami snują kolorowe pochody.

W ciągu dnia organizowane są występy artystyczne: taniec lwa i smoka oraz chodzenie na szczudłach. Wieczorem oprócz podziwiania lampionów wystrzeliwane są sztuczne ognie. W noc pierwszej pełni księżyca roku lampiony tworzą uroczą scenerię.

Pierwszy miesiąc tradycyjnego chińskiego kalendarza nazywa się „yuan, 元”. W czasach starożytnych noc nazywano „xiao 宵”. Tak więc powstała nazwa „yuanxiao” odnosząca się do Święta Latarni.

„Rozgniewane bożyszcze mściwie chciało podpalić całe miasto w 15. dniu pierwszego miesiąca księżycowego. Wówczas jeden z trzeźwo myślących mieszkańców zmobilizował ludność do zapalenia o zmierzchu na ulicach czerwonych lampionów i zawieszenia ich na drzwiach domów. Złośliwy bożek sądząc, że całe miasto jest już w płomieniach wycofał się ze swego groźnego planu” – opowiada jedna z wielu legend wyjaśniających pochodzenie Święta Lampionów. Wersja najbardziej popularna mówi też, że boskie zagrożenie to mistyfikacja przygotowana przez królewskiego doradcę o dobrym i wielkim sercu, która miała umożliwić młodym sługom (eunuchom) z pałacu królewskiego wyjść na całą noc i złożyć wizytę swym rodzinom.

15. dzień pierwszego miesiąca księżycowego jest również świętem „kulek z ryżu kleistego”. Jest to pierwszy dzień pełni księżyca w Nowym Roku. W tym dniu wszyscy delektują się tradycyjną potrawą yuánxiāo (元宵). Są to ryżowe kulki o słodkim sezamowym lub arachidowym nadzieniu, z orzeszkami ziemnymi, orzechami, z pastą z czerwonej fasoli, owocami itp. Ryżowe kulki zwane yuanxiao 元宵 lub tangyuan 汤圆 symbolizują jedność rodziny. Tradycja ich spożywania przetrwała od dynastii Song (960-1279).

Święto Latarni narodziło się za czasów cesarza Ming z dynastii HAN, gorliwego zwolennika buddyzmu. Tego właśnie dnia cesarz postanowił aby w Cesarskim Pałacu i we wszystkich świątyniach zostały zapalone lampiony na cześć Buddy. Posłuszna ludność zapaliła również lampiony w swych domostwach. Od tej pory dzień ten jest świętowany, stając się Dniem Światła. W późniejszych czasach poczęto przyklejać na lampionach małe papierki z zagadkami tworząc je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Jedna z teorii łączy Święto Latarni z taoizmem. Mówi się, że 15. dzień pierwszego miesiąca księżycowego to urodziny taoistycznego boga nieba, odpowiedzialnego za szczęście.

Opowieść o pochodzeniu święta związana jest ze starożytnym wojownikiem Lan Moon, który poprowadził bunt przeciwko tyrańskiemu królowi w starożytnych Chinach. Zginął on podczas szturmu na miasto, a rebelianci upamiętnili święto honorując jego imię.

Cesarz Wudi z dynastii Han zwrócił szczególną uwagę na to wydarzenie. W 104 p.n.e. ogłosił, że Święto Latarni będzie jednym z najważniejszych świąt w kraju i powinno trwać całą noc.

Chińczycy, gdziekolwiek się znajdują, zawsze są wierni swej tradycyjnej kulturze. Więc świętujmy wraz z nimi!

Autorstwo: An Anna Kand
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.