Świątynia Hagia Sophia będzie meczetem

Opublikowano: 03.07.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 197

Turecki Sąd Najwyższy orzekł, że status Hagii Sophii w Stambule można zmienić dekretem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana – poinformowała grecka gazeta „Оrthodox Times”. Z kolei tureckie media sugerują, że jeśli Turecka Rada Państwa zatwierdzi zmianę statusu w czwartek, pierwsza wielka modlitwa w świątyni może odbyć się 15 lipca.

Sędziowie orzekli, że dekret pierwszego prezydenta Turcji Mustafy Kemala Atatürka z 1934 roku o nadaniu Hagii Sophii statusu muzeum jest legalny, ale obecny prezydent ma prawo zmienić ten status.

Dyskusja na temat przyszłości Hagii Sophii w Stambule rozpoczęła się ponownie po 29 maja, w rocznicę upadku Konstantynopola, gdy w świątyni odbyło się odczytywanie „Koranu”. Później Erdogan polecił, aby sprawdzono możliwość przekształcenia Sophii w meczet. Zeszłej wiosny turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że status Muzeum Hagia Sophia można zmienić.

Przeciwko planowi przekształcenia muzeum w meczet opowiedzieli się działacze polityczni i religijni w USA, Grecji, Rosji i w samej Turcji. Tureckie MSZ oświadczyło, że władze kraju mają prawo do zmiany statusu katedry bez uwzględnienia poglądów innych państw. Należy pamiętać, że obiekt został zbudowany jako świątynia chrześcijańska. Po upadku Konstantynopola przekształcono go w meczet.

Od 1985 roku Hagia Sophia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o