Światowe ceny żywności szybko rosną

Opublikowano: 11.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1355

Globalny wzrost cen żywności, który dotyka konsumentów na całym świecie, nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. Mimo że ceny zbóż odetchnęły z powodu dobrych perspektyw plonów, szacunki ONZ dotyczące światowych kosztów żywności wzrosły w marcu do najwyższego poziomu od 2014 r.

Ceny żywności rosną najdłużej od ponad dziesięciu lat w związku ze wzrostem plonów w Chinach i kurczącymi się dostawami wielu podstawowych artykułów spożywczych, co grozi wyższą inflacją. Jest to szczególnie zauważalne w niektórych z najbiedniejszych krajów zależnych od importu, które mająograniczoną siłę nabywczą oraz borykają się dodatkowo z pandemią Covid-19.

Indeks cen żywności ONZowskiej agendy FAO (Food and Agriculture Organisation) wzrósł o 2,1% w porównaniu do lutego. Ceny oleju roślinnego wzrosły o 8% do najwyższego poziomu od czerwca 2011 roku. Ceny mięsa i produktów mlecznych wzrosły zgodnie z popytem w Azji.

Ceny zboża ostatnio wzrosły do ​​wieloletnich maksimów, ponieważ Chiny importują ogromne jego ilości, aby nakarmić swoje stada świń. Eksperci nie pozostawiają złudzeń twierdząc, że żywność w najbliższej przyszłości nadal będzie drożała. Proces ten może jeszcze przyspieszyć gdyby okazało się, że pojawią się niedobory niektórych towarów.

Obecnie zerwanie łańcuchów dostaw, przy aktualnej polityce pandemicznej, jest bardziej realne niż kiedykolwiek. Na dodatek zadłużające się w szalonym tempie państwa wygenerują inflację, ukryty podatek, który również ma sporą kontrybucję w cenach żywności.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,57 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o