Świat wypożyczony prywatnym firmom

Opublikowano: 18.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2460

Niemal niezauważona przemknęła przez większe media informacja z USA sprzed kilku dni. Gubernator stanu Nevada Steve Sisolak obwieścił światu swój pomysł na ożywienie gospodarcze, jak na razie tylko w jego stanie. Każda firma, która posiada działkę o powierzchni co najmniej 50 000 akrów (nieco ponad 20 ha), kapitał w wysokości 250 milionów dolarów oraz plan zainwestowania kolejnego miliarda otrzymałaby prawo do ustanowienia samorządu lokalnego na swoim terenie. Oznacza to, że prywatna firma otrzymuje od gubernatora wszelkie prawa, którymi do tej pory posługiwało się państwo, w tym prawo ścigania podatków, tworzenia okręgów szkolnych i własnego wymiaru sprawiedliwości.

Gubernator Sisolak ma nadzieje, że to przyciągnie firmy technologiczne, które zainwestują duży kapitał na jego terenie. Dlatego na razie oferta skierowana jest nie do wszystkich firm jak leci, a do przedsiębiorstw parających się robotyką, sztuczną inteligencją, biometryką, odnawialnymi źródłami energii i jeszcze kilkoma branżami przyszłości. W zamian oddaje funkcje, do tej pory zarezerwowane dla państwa, w tym tak istotne, jak wymiar sprawiedliwości i szkolnictwo.

Informację tę uważam za doniosłą.

Oto na naszych oczach (na razie na niewielka skalę) spełnia się mokry sen neoliberalnych polityków całego świata. Państwo abdykuje. Zdejmuje z siebie odpowiedzialność za obywateli i wycofuje się ze społecznej umowy z nimi. Oddaje swoje kompetencje w ręce korporacji, z dziedzin uznanych na prywatne.

Niemałe będzie grono komentatorów, którzy przyklasną temu pomysłowi. Państwa liberalnej demokracji właśnie podczas kryzysu udowadniają na każdym kroku, że są niezdolne do stawienia czoła naprawdę poważnym wyzwaniom. Rodzi to pokusę, by wzięły się z to struktury sprawne, zarządzane skutecznie i bogate. Czyli korporacje. Na razie niezbyt duże, ale można sobie wyobrazić, jak bardzo sprawnie będą zarządzać naprawdę wielkie ponadnarodowe korporacje! Wszystko na ich terenie działać będzie jak jedna ręka: sprawne zarządzanie, naprawdę ważne decyzje podejmowane będą bez zbędnej zwłoki, bo nikt nie będzie tracił czasu na czasochłonne konsultacje z mieszkańcami terytorium będącego we władaniu korporacji. Porządek, praca i prawo, oczywiście implementowane z regulaminów wewnętrznych korporacji. To już działa przecież .

Oczywiście, wszyscy rozumieją, że istotą działania korporacji jest zysk. I to się nie zmieni, mało tego, nie powinno się zmieniać, bo zysk generuje sprawność zarządzania, któremu demokracja w gruncie rzeczy tylko przeszkadza.

Witamy w nowym świecie.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Skalp 18.02.2021 15:57

    Sprawa bardzo wielkiej wagi. To jest dosłownie potencjalny wstęp do technokracji takiej, nie jakoś symbolicznie, tylko dosłownie, do pełni pozostawałby już tylko element tego, by wszystkie co ważniejsze dane były kalkulowane przez jakieś AI, na tej podstawie były rekomendacje i orzecznictwa, a taka rada nadzorcza by tylko parafowała dokument.

    @Irfy zasięgnąłem informacji z AP. No i w zasadzie to jest tutaj wszystko tak jak jest tam z małymi wyjątkami, które jednak mają znaczenie. Po pierwsze, biuro, które jest za takie innowacje odpowiedzialne nie odpowiedziało na pytania, w sprawie komentarza do tej wypowiedzi. Po drugie, nie zostało to jeszcze sformułowane legislacyjnie. Co do jednak samych słów gubernatora i krótkiego komentarza AP, tak, zgadza się. Jeszcze ważny szczegół. W takiej strefie miałyby być trzyosobowe komisje nadzorujące to, w których to większość miałyby mieć firmy. Komisja zaś miałaby mieć takie uprawnienia, jak komisarze hrabstwa. Ponadto początkowo miałyby te strefy być nadzorowane z ramienia stanu, aż po pewnym czasie nie określonym na ten moment ściśle, by taki nadzór wygasał i jak się domyślam, te komisje trzyosobowe by miały być takim organem supervisorskim, acz zdominowanym przez samych zainteresowanych, czyli w zasadzie no nadzór siebie, za pomocą siebie.

  2. donkey 18.02.2021 23:30

    Czyli korporacja OCP i robocop to jednak nie były bajki? xD

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.