Świat ostrzega przed katastrofą nuklearną

Opublikowano: 30.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1641

Ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, największa elektrownia atomowa w całej Europie, została na krótko odcięta od sieci elektrycznej rozdartej wojną z rosyjskim agresorem Ukrainy po tym, jak pożary wywołane przez siły rosyjskie uszkodziły linię przesyłową. „Zerwanie zewnętrznych połączeń z zakładem oznacza poleganie na generatorach napędzanych olejem napędowym” – zauważył jeden z obserwatorów. „Jeśli te generatory działają nieprawidłowo, reaktor może się przegrzać i spowodować katastrofę nuklearną w ciągu 90 minut”.

Jeden z obserwatorów poinformował Associated Press, że w wyniku uszkodzeń dwa nadal używane reaktory zostały wyłączone, ale jeden został szybko przywrócony, podobnie jak elektryczność w okolicy. „Linia, która została odcięta, różni się od tej, która dostarcza energię do zasilania systemów chłodzenia niezbędnych do bezpiecznej pracy reaktorów. Utrata mocy w tych liniach zasilających jest głównym zmartwieniem ekspertów ostrożnie obserwujących starcia w okolicach elektrowni” – dodał obserwator w rozmowie z AP.

Anton Gerashchenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, ostrzegł w czwartkowym tweecie, że „jeśli zakład w Zaporożu nie zostanie ponownie podłączony do sieci, może nastąpić kolejna Fukushima lub Czarnobyl”. Katastrofa nuklearna na Ukrainie może sprawić, że połacie Europy staną się nienadające się do zamieszkania przez dziesięciolecia.

Według agencji Reutersa pożary wybuchły w popielnikach elektrowni węglowej w pobliżu kompleksu reaktorów w Zaporożu – największego obiektu jądrowego w Europie i ingerowały w linie energetyczne łączące elektrownię z siecią. Obiekt znajduje się obecnie pod kontrolą sił rosyjskich, ale ukraińscy pracownicy nadal mają za zadanie utrzymanie codziennych prac elektrowni. Kijów i Moskwa prowadzą walkę o kontrolę elektrowni, a walki toczone na początku tego roku spowodowały wybuch pożaru w obiekcie.

„Każda dalsza eskalacja sytuacji może doprowadzić do samozniszczenia” – donoszą międzynarodowi eksperci i ekolodzy. Chociaż elektrownia została wkrótce ponownie podłączona do sieci energetycznej bez żadnych widocznych problemów strukturalnych, eksperci atomowi ostrzegali o potencjalnych poważnych konsekwencjach awarii. „Nie należy lekceważyć tego, co się dzisiaj wydarzyło”, powiedział Samuel Ramani, wykładowca polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Oksfordzkim.

„Każda jednostka napędowa, która obejmuje reaktor, system chłodzenia i inne wyposażenie, ma trzy generatory diesla z czasów sowieckich, które nie są w stanie pracować tygodniami – zauważyła agencja Reutersa, powołując się na anonimowe źródło.

W marcu Greenpeace opublikował analizę ostrzegającą, że „w przypadku utraty chłodzenia i związanych z tym pożarów w którymkolwiek z basenów z paliwem w Zaporożu, potencjalna bardzo duża emisja radioaktywności miałaby mieć destruktywny wpływ nie tylko na Ukrainę, ale także sąsiednie kraje, w tym Rosję.

Przemawiając w środę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że jest „poważnie zaniepokojony sytuacją w Zaporożu i okolicach”. Guterres wezwał do natychmiastowej demilitaryzacji terenu wokół elektrowni, co Rosja odrzuciła. „Światła ostrzegawcze migają” – powiedział Guterres w swoim przemówieniu. „Wszelkie działania, które mogą zagrozić bezpieczeństwu elektrowni jądrowej są po prostu niedopuszczalne. Jakakolwiek dalsza eskalacja sytuacji może prowadzić do samozniszczenia”.

Autorstwo: ALF
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Baltazar Bombka 30.08.2022 11:06

  Jak to nie pier…olnie, to będzie cud. Lepiej za wczasu zaopatrzcie się w jod.

 2. shkshk 30.08.2022 12:04

  Rozwiązanie jest proste, niech ukraińcy przestaną strzelać w stronę elektrowni.

 3. Szwęda 30.08.2022 17:17

  Może upadlińcy, bandersyny myślą, że rozwalenie największej elektrowni w Europie będzie jakąś nadzieją na ich halucynacje o wielkiej upadlinie. Kiedy narkomański patafian stwierdzi w rzadkich chwilach trzeźwości, że to już jego definitywny koniec, może w akcie desperacji uczynić większą część Europy niezdatną do życia.

 4. MasaKalambura 30.08.2022 17:30

  Dokładnie tak może myślec Wołodia, któremu Ukraina staje ością w gardle. Niszcząc Zaporoże, 1/3 Ukrainy i dzięki kretynom pokroju szwędy czy shkshk osiągając efekt propagandowy w Rosji i w części społeczeństw zachodu o winie samych ukraińców, będzie mógł se spokojem opuścić Ukrainę, spełniając swój mokry sen o podboju, zniszczeniu i karze na wyimaginowanych SSmanach Ukraińskich. Może nie zabrał ale zniszczył. I taki będzie jego koniec.

 5. Szwęda 30.08.2022 19:00

  Masa-Kra nie spuszczaj się tak.

 6. MasaKalambura 30.08.2022 20:00

  Nie grzeją mnie sny Wołodii, a ciebie chyba tak…

 7. MasaKalambura 31.08.2022 12:35

  A tutaj jeden z Wołodii niedawnych, mokrych koszmarków na jawie.
  https://www.youtube.com/watch?v=JYbxYVvy9-k&ab_channel=ViacheslavZarutskii

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.