Superwytrzymałe polimery mogące zastąpić metal

Opublikowano: 24.04.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 548

Rosyjscy naukowcy nauczyli się kontrolować właściwości polimerów na poziomie molekularnym i stworzyli superwytrzymałe materiały, mogące zastąpić metal, poinformowano RIA Nowosti w Fundacji Badań Perspektywicznych.

„Naukowcy z Kabardino-Bałkarskiego Uniwersytetu Państwowego im. Berbekowa opracowali nowe pokolenie superkonstrukcyjnych polimerów. Otrzymane materiały są oszczędne w produkucji, odporne na wysokie i niskie temperatury, odporne na promieniowanie i ponad dwa razy lżejsze niż aluminium” – głosi oświadczenie.

Właściwości materiałów można kontrolować na poziomie molekularnym, zmieniając charakterystyki w szerokim diapazonie. Takie wytwory z nowych materiałów można będzie produkować zarówno tradycyjnymi sposobami, jak i metodami druku 3D.

„Stworzone materiały są lekkie, wytrzymałe, odporne na promieniowanie i mogą być zastosowane przy budowie samolotów, rakiet i samochodów oraz w medycynie (są biokompatybilne), w branży naftowej, a także przy budowie sprzętu do pracy w ekstremalnych temperaturach, w tym w Arktyce i w kosmosie” – powiedziano w Fundacji Badań Perspektywicznych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.