Superwulkany kształtowały Marsa?

Opublikowano: 25.10.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 4

Naukowcy zidentyfikowali prawdopodobną kalderę na Marsie. Wcześniej sądzono, że obserwowana struktura to krater powstały wskutek uderzenia. Jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z kalderą, to jest ona pozostałością po olbrzymiej eksplozji wulkanicznej. Dotychczas w regionie Arabia Terra, w którym znajduje się Eden Patera, nie znajdowano wulkanów.

Joseph Michalski z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej i amerykańskiego Planetary Science Instytute postanowił bliżej przyjrzeć się Eden Patera. Zauważył, że brak mu typowych dla krateru uderzeniowego wyniesionych brzegów, a w pobliżu nie ma warstw materiału, które uderzenie powinno wyrzucić. Zaczął podejrzewać, że Eden Patera powstała wskutek aktywności wulnanicznej. Uczony skontaktował się z Jacobem Bleacherem, wulkanologiem z NASA. Ten zidentyfikował w Eden Patera liczne struktury, które zwykle świadczą o działalności wulkanicznej. Później uczeni przyjrzeli się innym strukturom z Arabia Terra i stwierdzili, że kilka kolejnych domniemanych kraterów może być pozostałością po gigantycznych erupcjach wulkanicznych.

“Jeśli tylko kilka takich wulkanów było w przeszłości aktywnych, mogły one w znaczący sposób wpłynąć na ewolucję Marsa” – mówi Bleacher.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ