Supermasywna czarna dziura pochłonie obłok gazu

Opublikowano: 10.05.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

To może być jednak dopiero jej pierwsze danie, jak pokazują najnowsze obserwacje.

Kosmiczne Obserwatorium Herschela, które właśnie zakończyło swoją działalność, natknęło się na niewielki obłok gazu kierujący się w stronę czarnej dziury. Niedługo potem dziura ma jednak wchłonąć olbrzymią gazową chmurę o niezwykle wysokiej temperaturze.

Jak podają naukowcy, „danie” czarnej dziury, nazywanej czasem Sagittarius A*, będzie zaskakująco gorące. Temperatura gazu ma się równać około 1000 st. Celsjusza. Dla porównania – typowe międzygwiezdne obłoki gazu mają temperaturę niewiele wyższą niż tzw. zero absolutne, czyli -273 st. C.

Niewykluczone, że gaz „podgrzały” promienie ultrafioletowe pochodzące z gwiazd znajdujących się w bliskim sąsiedztwie centrum Drogi Mlecznej.

Autor: wibi
Na podstawie: popsci.com, tm
Źródło: Losy Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o