Sukces socjalistów i przeciwników imigracji

Opublikowano: 29.04.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 750

Rządząca obecnie Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza wygrała wczorajsze wybory parlamentarne w Hiszpanii, tym samym pokonując centroprawicową Partię Ludową. Porażka tej ostatniej w dużej mierze związana jest głównie z sukcesem antyimigracyjnej prawicowej partii VOX, która będzie miała swoją reprezentację w Kortezach w postaci dwudziestu czterech posłów.

Na Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE) zagłosowało ponad 29 proc. Hiszpanów, stąd w nowym składzie parlamentu znajdzie się jej 123 przedstawicieli, czyli o 38 więcej niż w poprzedniej kadencji. Pozycję największej siły politycznej w Hiszpanii straciła natomiast centroprawicowa Partia Ludowa (PP), która dostała 17 proc. głosów i zmniejszyła swój stan posiadania aż o 71 posłów, stąd w Kortezach zasiądzie jej 66 działaczy.

Trzeci wynik uzyskała liberalna partia Ciudadanos, która dzięki 16 proc. głosów będzie miała 57 deputowanych, a więc o 25 więcej niż w poprzedniej kadencji. Na czwartym miejscu uplasowało się skrajnie lewicowe Podemos, na którym wzoruje się działająca w Polsce Partia Razem. Ugrupowanie z 14 proc. głosów będzie miało 42 parlamentarzystów, przy czym w porównaniu do wyborów sprzed trzech lat straciło ono 29 miejsc w parlamencie.

Największy sukces odniosła jednak prawicowa i antyimigracyjna partia VOX, na którą zagłosowało ponad 10 proc. Hiszpanów. Dzięki temu partia Santiago Abascali wprowadziła do Kortezów 24 przedstawicieli, podczas gdy w poprzednich wyborach zdobyła ona zaledwie 0,2 proc. głosów.

Ponadto w Kortezach znajdzie się 15 przedstawicieli Republikańskiej Lewicy Katalonii, 7 posłów separatystycznej partii Razem dla Katalonii, 6 posłów Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV), 4 deputowanych baskijskiej EH Bildu, po dwóch polityków reprezentujących Koalicję Kanaryjską – Kanaryjską Partię Nacjonalistyczną i regionalistyczną Navarra Suma, a także po jednym działaczu Compromís 2019 i Regionalistycznej Partii Kantabrii.

Na podstawie: ABC.es
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. fugazi 30.04.2019 01:53

    Razem jako skrajnie lewicowa partia? 😀 Kto to pisał???

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.