Stworzono maskę, która zabija wirusy

Opublikowano: 25.10.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1578

Urządzenie zawiera filtr grzewczy, który może zmniejszyć stężenie wirusów od tysiąca do miliona razy.

Od wybuchu pandemii COVID-19 minęło wiele miesięcy i przez cały ten czas maska medyczna pozostaje jednym z głównych sposobów ochrony przed infekcją. Teraz projekt tej prostej bariery dla wirusa może otrzymać nowe ulepszenia.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali nową wersję maski medycznej, która pozwala nie tylko zatrzymać, ale także zniszczyć wirusa, gdy dostanie się do filtra. Urządzenie oparte jest na filtrze grzewczym wykonanym z siatki miedzianej, pracującym w temperaturze około 90 stopni Celsjusza.

Prezentowany projekt wyróżnia się zauważalnym powiększeniem w porównaniu z tradycyjną maską medyczną. Ale dzięki filtrowi miedzianemu takie rozwiązanie może zmniejszyć stężenie wirusów spadających na maskę od tysiąca do miliona razy, w zależności od wielkości urządzenia.

Do tej pory opracowane przez naukowców prototypy działają w oparciu o dziewięciowoltową baterię, która pozwala na utrzymanie temperatury wbudowanego filtra przez kilka godzin, jednocześnie chłodząc powietrze dostające się do ust i nosa człowieka.

Zdaniem naukowców w przyszłości z ich rozwoju będą mogli skorzystać pracownicy placówek medycznych i innych organizacji działających na obszarach o podwyższonym ryzyku infekcji.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.