Stworzono laser do ochrony Ziemi przed asteroidami

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 943

Naukowcy z Samarskiego Narodowego Instytutu Badawczego im. Korolewa wraz ze współpracownikami z oddziału Instytutu Fizycznego im. Lebiediewa Rosyjskiej Akademii Nauk (FIAN) i naukowcami z Uniwersytetu Emory (USA) stworzyli eksperymentalny laser nowego typu.

Na jego podstawie w przyszłości będzie można zbudować lasery do ochrony Ziemi przed asteroidami, poinformowała służba prasowa Samarskiego Uniwersytetu.

„Na podstawie takich systemów laserowych w przyszłości można będzie stworzyć globalne systemy ochrony przed asteroidami, a także kompaktowe i mocne źródła spójnego promieniowania do zastosowań przemysłowych” – czytamy w komunikacie.

Laser stworzony na Samarskim Uniwersytecie opiera się na koncepcji zaproponowanej przez profesora chemii z Uniwersytetu Emory Michaela Havena. Wykorzystano w nim promieniowanie laserów diodowych, a atomy gazów szlachetnych (neon, argon, krypton, ksenon) przenoszą się w metastabilny stan wzbudzony w plazmie utworzonej przez wyładowanie elektryczne pod ciśnieniem atmosferycznym.

W takim ośrodku gazowym powstaje znacznie silniejsza i lepszej jakości wiązka promieniowania niż w istniejących laserach półprzewodnikowych.

„Proponowana kombinacja technologii pozwala nam stworzyć kompaktowy laser, który jest w stanie wytwarzać ciągłe promieniowanie o mocy do kilku megawatów. Ponadto aktywne medium takiego lasera zawiera tylko gazy obojętne, co znacznie upraszcza techniczną implementację i pozwala stworzyć chemicznie neutralną wersję konfiguracji lasera – w przeciwieństwie do laserów na oparach metali alkalicznych” – powiedział Haven.

Jak z kolei zauważył pracownik naukowy w Laboratorium Fizyki i Chemii Spalania Samarskiego Uniwersytetu Paweł Michejew, naukowcy wykorzystają stworzone urządzenie do znalezienia optymalnej metody wytwarzania metastabilnych atomów gazów szlachetnych i efektywnych trybów generowania lasera.

„Teraz, gdy stworzyliśmy instalację, będziemy eksperymentalnie badać fizyczne zasady budowy takiego systemu – jak przeprowadzać pompowanie optyczne, jak moc wyładowania wpływa na stężenie metastabilnych atomów argonu, jak stężenie metastabilnych atomów gazów szlachetnych zależy od ciśnienia mieszaniny” – powiedział.

Ponadto, według Michejewa, dzięki temu, że promieniowanie laserów tego typu praktycznie nie jest absorbowane w atmosferze, można je wykorzystać do łączności na duże odległości, a nawet do przesyłania energii.

Zaznaczono, że samarscy naukowcy pracują nad laserem z pompą optyczną na metastabilnych atomach gazów szlachetnych od 2012 roku. W 2019 roku pierwsze uruchomienie eksperymentalnego urządzenia potwierdziło ich obliczenia. Laser w Samarze jest piątym z rzędu tego typu urządzeniem na całej Ziemi. Cztery kolejne znajdują się w różnych ośrodkach badawczych w Stanach Zjednoczonych. Według Havena w przyszłości naukowcy planują stworzyć mocniejszy laser oparty na analogicznych zasadach. Projektanci postarają się również zrozumieć, jaka ostateczna moc może zostać osiągnięta z wykorzystaniem schematu z gazami szlachetnymi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.