Studenci nie będą mogli korzystać z basenów i siłowni

Opublikowano: 23.12.2020 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1197

Od 28 grudnia do 17 stycznia studenci w ramach zajęć na uczelni nie będą mogli korzystać z basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness – poinformował we wtorek resort nauki.

We wtorek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało na swojej stronie internetowej informacje na temat funkcjonowania uczelni po 28 grudnia 2020 r. w związku z decyzjami rządu w kwestii walki z koronawirusem.

Przypomniano, że utrzymane zostają dotychczasowe przepisy odnoszące się do działalności uczelni. Wprowadzono jednak pewne modyfikacje. „Istotną zmianą wprowadzoną w rozporządzeniu jest przepis mówiący o ograniczeniach w korzystaniu z basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. W okresie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia roku 2021 studenci w ramach zajęć na uczelni nie będą mieli możliwości korzystania z tych obiektów” – podkreślono.

Przypomniano, że przepisy dopuszczają możliwość prowadzenia w siedzibie uczelni lub w jej filii zajęć, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Najczęściej są to zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne. Uczelnie mogą prowadzić także zajęcia przewidziane w programie studiów do realizacji na ostatnim roku studiów. Dotyczy to zarówno studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich.

„W kontekście rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii należy podkreślić, że zajęcia prowadzone w uczelni nie są zgromadzeniami, imprezami, zebraniami czy spotkaniami w rozumieniu przepisów tego rozporządzenia, w związku z czym nie podlegają ograniczeniom określającym dopuszczalną liczbę uczestników” – podkreślono.

Decyzje w zakresie organizacji kształcenia, w tym określenie liczebności grup na poszczególnych zajęciach, leżą w gestii uczelni – zaznaczono. Muszą jednak uwzględniać bezpieczeństwo studentów, doktorantów i pracowników uczelni, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi i rekomendacjami służb sanitarno-epidemiologicznych oraz resortu nauki.

W komunikacie napisano, że od 30 listopada biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory przy zachowaniu zasady jednej osoby na 15 mkw. (nie wliczając bibliotekarzy).

Resort odniósł się również do kwestii ważności legitymacji studenckich i służbowych nauczycieli akademickich. Poinformował, że nadal obowiązuje rozporządzenie w sprawie ograniczenia działalności uczelni, w związku z czym w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz przez 60 dni po jego zakończeniu, legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności ich potwierdzania. Podobnie jest w przypadku ważności legitymacji doktoranta.

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.