Strażacy palestyńscy pomagają gasić pożary w Izraelu

Opublikowano: 27.11.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 636

W Izraelu od ponad trzech dni szaleją pożary. “Sytuacja jest bardzo poważna- mówi Gilad Erdan, izraelski minister ds. bezpieczeństwa publicznego. Dodaje również, że przyczyną pożarów nie jest przypadek. Mamy do czynienia z celowymi podpaleniami” – wyjaśnia w Kanale 7. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Hajfie, mieście położonym na północy kraju. “Ewakuowaliśmy wszystkich mieszkańców miasta. Płoną nie tylko lasy, ale również wiele domów mieszkalnych, szkoły, przychodnie. Zamknęliśmy drogi, w tym autostradę łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem” – mówi minister Gilad Erdan.

Rzecznik policji Micky Rosenfeld jeszcze dwa dni temu mówił na łamach “The Jeruzalem Post”, „że śledczy nie zdołali ustalić, czy któryś z kilkunastu pożarów został umyślnie wywołany”. Podkreślił jednak, że zatrzymano czterech Palestyńczyków, którzy lekkomyślnie rozpalili ognisko.

Dziś już wiadomo, że za pożary odpowiadają Palestyńczycy. W Izraelu otwarcie mówi się o wybuchu nowej intifady, która tym razem wspierana jest przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszyscy mieszkańcy z niecierpliwością wyczekują na deszcz, bo suche powietrze i silny wiatr utrudnia walkę z ogniem. Do tego stopnia, że Izrael zmuszony został do poproszenia o pomoc zaprzyjaźnione kraje. “Rosja, Włochy, Cypr, Grecja, Turcja, Wielka Brytania oraz Chorwacja wysłała swoje samoloty, by nas wesprzeć w walce z żywiołem” – mówi dalej dla Kanału 7, minister Erdan. Do pomocy szykują się Francja, Kanada, Hiszpania a nawet Azerbejdżan.

W gaszeniu pożaru pomagają też Palestyńczycy. Niecodzienne sytuacje zjednoczenia miały miejsce w nocy z dnia 24 na 25 listopada. Do tej pory Palestyńczycy wysłali 41 specjalnie wyszkolonych strażaków i osiem wozów strażackich do Haify i Beit Meir.

Wczoraj rano izraelska policja zatrzymała kolejnych Palestyńczyków. Jednym z nich jest 24-letni z Rahat, który na swoim profilu na “Facebooku” podżegał do podpaleń lasów i osiedli mieszkalnych na terenie całego kraju. Jak się okazało, mężczyzna wraz ze swoim ojcem przynależy do tzw. Ruchu Islamskiego. Pozostali zatrzymani to mieszkańcy Galilei oraz miasta Atlit, sąsiadującego z Hajfą.

Izraelski minister spraw wewnętrznych Aryeah Deri w wywiadzie dla portalu Ynet zapowiedział, że sprawcy pożarów zostaną surowo ukarani. “Rozważamy cofnięcie podpalaczom pozwolenia na pobyt w Izraelu, a nawet odebrania im obywatelstwa kraju (…). Podpalaczy traktujemy jak terrorystów, bo nawet, jeśli nie udało im się kogoś zamordować, to mieli taki zamiar” – wyjaśnia.

Autorstwo: Ewelina Rubinstein, Natalia Gębska
Źródło: MediumPubliczne.pl
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. BrutulloF1 27.11.2016 11:36

  To kara boska, wy pejsate durnie.

 2. robi1906 27.11.2016 12:10

  To tak samo jakby Polacy wysyłali strażaków do gaszenie Berlina za wojny,
  nic dziwnego że palestyńczycy wszystko przegrywają.

 3. rumcajs 27.11.2016 12:32

  Na całym świecie tak jest, że długa susza wywołuje zagrożenie pożarowe, tak jest w Usa, gdzie niektóre stany sa “spalane” co roku, w Austalii, czy nawet w europie. Tylko w naród wyprany od razu widzi w tym okazje oczerniania palestyńczyków. Kazda okazja jest dobra, aby rzesze lemingów łykały taka doktryne, aby mozna było dokonywac rzezi za przyzwoleniem tzw “wolnego swiata”..

 4. Logika 27.11.2016 22:23

  Karma wraca, mam nadzieje że ten sztuczny twór jakim jest izrael spłonie do gołej ziemi.

 5. Youpidou 28.11.2016 09:48

  @Logika
  Spłonie a Polska zaprosi ich do siebie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.