Stosowanie pestycydów powoduje śmierć ptaków

Opublikowano: 14.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 321

Wyniki niektórych badań, które były dotychczas przeprowadzane sugerują, że stosowanie pestycydów jest jednym z czynników powodujących masową śmierć pszczół. Okazuje się jednak, że pozostałe zwierzęta również cierpią z tego powodu. Uczeni właśnie odkryli, że stosowanie chemikaliów zabija ptaki w obrębie, w którym dokonywane są opryski.

Biolodzy z holenderskiego Radboud University Nijmegen przeprowadzili pierwsze tego typu badanie, które analizowało jaki jest wpływ używania insektycydów, a dokładniej imidaklopridu, na ptaki, żyjące w najbliższej okolicy. Przebadano w tym celu 15 gatunków ptaków oraz stężenie stosowanych chemikaliów w pobliskich wodach.

Odkryto, że populacja ptaków w obszarach, na których rolnicy stosują na swoich uprawach insektycydy, zmniejsza się proporcjonalnie do stężenia chemikaliów w najbliższym otoczeniu. W przypadku stężenia większego niż 20 nanogramów na litr wody, obserwowany spadek wynosi 3.5 procenta na rok, jednak poziom ten jest znacznie większy w wielu miejscach na terenie Holandii.

Imidakloprid jest najczęściej stosowanym insektycydem na całym świecie. Poprzednie badania potwierdziły również zależność między korzystaniem z tego typu chemii a masową śmiercią pszczół. Nikomu jednak nie spieszy się aby środki powodujące śmierć tych zwierząt zostały wycofane.

Autor: John Moll
Na podstawie: Dailymail.co.uk
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szaman 14.07.2014 12:19

    ja pier … przecież do tego nie trzeba było badań. Odkryli że słońce świeci. To każdy człowiek z odrobiną wyobraźni wie. Przecież ptaki jedzą piją, buszują w tym co jest opryskiwane i nie wiedzą że to im szkodzi . Zjadają robale które są odporne na pestycydy ale nimi oblepione lub też strute pestycydem ale jeszcze żywe, i piją wodę do której to spływa. A to wszystko kumuluje sie w ich organizmach i je wykańcza. Działa to na WSZYSTKIE organizmy włącznie z naszym podwórkowym psem czy kotem oraz nami.

    I tylko czekam na kolejne “badania” genialnych naukowców który znów powiedzą nam że słońce świeci w artykule “zwierzęta domowe wymierają na skutek pestycydów” lub “co 10 kot umiera od pestycydów..” itd

    Skażają regularnie setki ha trutką na żywe organizmy i potem sie dziwią że wszystko się truje!

    Ludzka tępota naprawdę mnie czasem przeraża.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.