Stopiona magma odkryta na Marsie

Opublikowano: 01.11.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1162

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył oznaki niedawnej aktywności wulkanicznej na Marsie. Pod powierzchnią planety, w rejonie uskoków Cerberus Fossae, prawdopodobnie znajduje się skrzep stopionej lawy, który powoduje trzęsienia Marsa zarejestrowane przez sejsmometr zainstalowany na statku kosmicznym InSight. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Astronomy”.

Od 2018 roku, kiedy misja InSight NASA wdrożyła sejsmometr SEIS, zarejestrowano ponad 1300 trzęsień. Ich epicentra znajdowały się w rejonie Cerberusa, gdzie znajduje się szereg uskoków, czyli grabenów, zwanych Cerberus Fossae (Cerberus Furrows). W pierwszym roku pracy sondy planetolodzy zarejestrowali fale sejsmiczne o niskiej częstotliwości, wskazujące na postępującą ekspansję uskoków. Uważa się, że źródła tych trzęsień znajdują się w dolnej części skorupy marsjańskiej lub w górnej części płaszcza, na głębokości od 15 do 50 kilometrów.

Jednak najczęstszym rodzajem aktywności sejsmicznej są trzęsienia ziemi o wysokiej częstotliwości, których hipocentrum znajduje się na stosunkowo płytkiej głębokości. Do 31 grudnia 2021 r. zarejestrowano 1150 zdarzeń, ale naukowcy nie potrafili powiązać ich z konkretnym regionem Marsa i wyjaśnić ich pochodzenia.

W ramach nowej pracy naukowcy przeanalizowali fale sejsmiczne zarówno o niskiej (LF), jak i wysokiej częstotliwości (HF). Większość zdarzeń o niskiej częstotliwości była związana z centralną bruzdą Cerberus Fossae. Jeśli chodzi o fale HF, naukowcy najpierw określili ich względne odległości od źródła, a następnie zbadali ich rozkład, który odpowiadał całej długości obszaru Bruz Cerberusa. Ocena ogólnej sejsmiczności wykazała, że ​​bruzda centralna jest źródłem co najmniej 50% całkowitej siły wstrząsu zarejestrowanej przez SEIS.

W przypadku trzęsień LF, których źródło znajduje się w rejonie Cerberus Fossae, charakteryzuje się zmniejszoną częstotliwością w porównaniu z falami sejsmicznymi pochodzącymi z innych regionów. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego jest fakt, że pod bruzdami znajduje się strefa podwyższonej temperatury, w której skały są ogrzewane i zmiękczane. Jednocześnie naukowcy nie znaleźli w danych sejsmicznych oznak wulkanizmu, dlatego struktura prawdopodobnie jest uśpiona lub nieaktywna. Trzęsienia ziemi o wysokiej częstotliwości są najprawdopodobniej spowodowane przerwami w samej strukturze centralnej bruzdy nad uskokiem wulkanicznym.

Wokół bruzdy znajduje się również ciemna plama jednostki Cerberus Mantling Unit (CMU), która jest uważana za znak stosunkowo niedawnej aktywności wulkanicznej około 53 000-210 000 lat temu. Naukowcy sugerują, że trzęsienia ziemi mogą być albo ostatnim echem tego procesu, albo służyć jako znak, że magma przemieszcza się na wschód, do miejsca następnej erupcji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

4

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.