Liczba wyświetleń: 2272
Opiekunowie osób starszych są już bardzo poszukiwani, a ten trend tylko się nasili. Co siódmy Polak ma ponad 65 lat, a za kilka dekad w tym wieku będzie co trzeci z nas.
Jak informuje portal Wyborcza.biz, w 2050 r. liczba osób w wieku 60 plus wzrośnie do 13,7 mln osób. Żyjemy też coraz dłużej. Zgodnie z prognozami GUS w 2035 r. liczba osób mających 90 lat i więcej wyniesie już 387 tys. (dziś to ok. 230 tys.), a stulatków będzie żyło w Polsce ok. 20 tys. (czterokrotnie więcej niż dziś).
To sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na opiekę nad starszymi osobami – indywidualną oraz m.in. w domach opieki. Oprócz pielęgniarek i opiekunów medycznych potrzebni są również opiekunowie osób starszych (m.in. opiekunowie senioralni). Według Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC) około 30 proc. osób starszych mieszkających w Polsce uznało, że ich zdrowie jest w złym stanie . Wymagają one pomocy w codziennych, zwyczajnych czynnościach.
Potwierdzają to dane „Barometru zawodów 2019”. Wynika z nich, że opiekunowie senioralni należą dziś do grupy najbardziej poszukiwanych profesji. To samo wynika z danych z urzędów pracy, gdzie pracodawcy składają coraz więcej ofert pracy dla osób z takim zawodem.
Jednak w porównaniu z wynagrodzeniem, jakie za swoją pracę opiekunowie osób starszych otrzymują w zachodniej Europie, polskie płace są niskie. Zwykle to najniższa krajowa (obecnie 2250 zł brutto, czyli ok. 1,5-1,6 tys. zł netto), z możliwością wzięcia dodatkowych dyżurów albo dodatkowych godzin pracy dla innych podopiecznych.
Zdjęcie: Beejees (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl
Nie tyle stażejemy się co jesteśmy coraz bardziej schorowani – z dobrobytu.