Starożytne dno oceanu przesunęło się do jądra Ziemi

Opublikowano: 09.04.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1696

Naukowcy odkryli starożytne dno oceanu, które samo w sobie jest rodzajem geologicznego skarbu. Wykorzystując trzyletnie dane sejsmiczne z Antarktydy, zespół badawczy doszedł do wniosku, że miliony lat temu dno oceanu przesunęło się głęboko w serce naszej planety, gdzie osadziło się w stosunkowo cienkiej warstwie otaczającej jądro Ziemi.

Badacze twierdzą, że odkrycie może wpłynąć na nasze zrozumienie, w jaki sposób ciepło ucieka z jądra lub w jaki sposób materiał oceaniczny może powrócić na powierzchnię w wyniku erupcji wulkanów.

Eksperci z University of Alabama zainstalowali 15 sejsmografów na Antarktydzie w 2012 roku, byli zainteresowani wykorzystaniem fal z trzęsień ziemi wokół planety do obrazowania gór, które są w dużej mierze zasypane lodem. Chociaż te badania, które trwały trzy lata, zakończyły się sukcesem i zaowocowały kilkoma artykułami, dane pokazały, że niezwykłe energie manifestują się, gdy fale z trzęsień ziemi przechodzą przez interfejs rdzeń-płaszcz. To skłoniło ich do dalszych badań.

Granica między jądrem a płaszczem znajduje się około 3219 km pod powierzchnią Ziemi. Tam zespół badawczy odkrył, że fale sejsmiczne zwalniają, gdy docierają do określonej warstwy o grubości od 3 do 25 km, niezwykle cienkiej pod względem składu planetarnego. Spowolnienie fal w tym regionie scharakteryzowało go jako strefę ultra niskich prędkości (ELV).

Analizując tysiące zapisów sejsmicznych z Antarktydy wykryto cienkie anomalne strefy materiału na granicy rdzenia i płaszcza. Grubość materiału waha się od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Sugeruje to, że zaobserwowano podziemne góry w niektórych miejscach pięciokrotnie wyższe od Mount Everestu. Sposób, w jaki fale sejsmiczne zwalniały, gdy uderzały w to miejsce, doprowadziło naukowców do wniosku, że składa się ono z materiału z dna oceanu, który był przepychany przez płaszcz Ziemi przez setki milionów lat. Ponieważ materiał jest gęstszy niż ciekła skała tworząca płaszcz, spowalnia fale sejsmiczne w stopniu pokazanym w danych.

Pomiary zostały wykonane wcześniej w niejednorodnych regionach, a dane z tego badania pokazują, że może on otaczać całe jądro Ziemi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. wloczykij 09.04.2023 09:37

    Ale brednie. Naukowcy stworzą najbardziej niewiarygodne i nieistotne teorie w kwestiach których nie da się zweryfikować i udają geniuszy. ” Miliony lat temu…” co za bzdury

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.