Starcie żołnierzy Chin i Indii w Kaszmirze

Opublikowano: 18.08.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 855

Ostatnie wydarzenie w Kaszmirze wskazuje na pogarszające się stosunki między Chinami a Indiami. W zachodnich Himalajach miało miejsce niebezpieczne starcie między siłami zbrojnymi obu państw, które na szczęście zakończyło się bez ofiar śmiertelnych.

Indyjskie źródła podają, że chińscy wojskowi chcieli wkroczyć na terytorium kontrolowane przez Indie w pobliżu jeziora Pangong. Niektórzy z nich posiadali żelazne rury i kamienie. Gdy indyjscy żołnierze zatrzymali ich doszło do kłótni, która przerodziła się w bijatykę. Ostatecznie jednak żadna ze stron nie zdecydowała się na użycie broni palnej a wojskowi odnieśli niewielkie obrażenia.

Kaszmir jest regionem, w którym toczy się wieloletni spór terytorialny między Indiami a Pakistanem. W przeszłości wybuchły tam trzy konflikty zbrojne (w latach 1947–1948, w roku 1965 oraz 1971). W latach 1960. do sporu przyłączyły się Chiny, które otrzymały od Pakistanu fragment terytorium w zamian za sojusz. Doprowadziło to do wojny chińsko-indyjskiej w 1962 roku, która zakończyła się w ciągu miesiąca. Pekin zwyciężył i przyłączył do siebie obszar Aksai Chin.

Obecna sytuacja w Himalajach może doprowadzić do kolejnego konfliktu zbrojnego. Ostatni incydent w Kaszmirze był niebezpieczny, lecz ostatecznie chińscy żołnierze wrócili na swoje pozycje. Z kolei we wschodnich Himalajach sytuacja wciąż pozostaje napięta. Na płaskowyżu Doklam, gdzie również toczy się spór terytorialny, indyjscy żołnierze wygonili chińskich robotników, którzy zaczęli budować jezdnię. Chiny zagroziły wtedy usunięciem indyjskich wojsk przy pomocy siły. Ostatecznie obie strony rozlokowały dodatkowe siły zbrojne w regionie.

Warto zauważyć, że Chiny zaangażowane są w liczne konflikty w Azji. W Himalajach toczy spór o Kaszmir i płaskowyż Doklam z Indiami, zaś na Morzu Południowochińskim trwa konflikt między Chinami a Brunei, Filipinami, Indonezją, Kambodżą, Malezją, Wietnamem, Singapurem, Tajwanem i Tajlandią, po stronie których opowiadają się Stany Zjednoczone. Chiny spierają się również o wyspy Senkaku na Morzu Wschodniochińskim z Japonią. Kolejny punkt zapalny znajduje się na Półwyspie Koreańskim, który za sprawą północnokoreańskiego programu rakietowego i jądrowego może przerodzić się w wojnę z udziałem wielu państw świata.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.