Starcia zielonych aktywistów z policją

Opublikowano: 03.01.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2796

Wioska Luetzerath w Nadrenii Północnej-Westfalii ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i najprawdopodobniej zostanie oczyszczona już w przyszłym tygodniu. Aktywiści ekologiczni próbują temu zapobiec i ustawili barykady.

O sprawie informuje niemiecki nadawca publiczny ZDF Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak czytamy, we wsi Luetzerath ma być wydobywany węgiel brunatny, na skutek czego wioska musiała zostać ewakuowana. Większość budynków mieszkalnych zostało już opuszczonych przez mieszkańców; w ich miejsce wprowadzili się aktywiści ekologiczni, którzy protestami usiłują zablokować decyzje władz.

W poniedziałek w Luetzerath w Niemczech doszło do starć między policją – przygotowującą się do usunięcia ludzi z wioski – a aktywistami, którzy okupują opustoszałe budynki. W stronę funkcjonariuszy rzucano petardy, butelki i kamienie.

Wcześniej aktywiści ustawili i podpalili barykadę na drodze dojazdowej do miejscowości, ale po kilku godzinach przeszkoda została usunięta przez policję. Rozebrano też konstrukcję, na której przebywali demonstranci, zostali oni ściągnięci na ziemię przez ratowników wysokościowych.

Według planów policji okupowana przez aktywistów wioska Luetzerath zostanie prawdopodobnie oczyszczona na początku 2023 roku. Rzecznik MSW Nadrenii Północnej-Westfalii przekazał, że konkretna decyzja zapadnie po otrzymaniu z gminy wniosku egzekucyjnego. Wszystko wskazuje na to, że policja przeprowadzi jedną, dużą akcję, która ma ostatecznie zakończyć protesty ekologów w okolicy. „Decyzja rządu krajowego, by pozwolić na wydobycie ogromnych dodatkowych złóż węgla brunatnego w Zagłębiu Węglowym w Rhen, torpeduje przestrzeganie celów klimatycznych” – skomentował Sascha Wagner, rzecznik lewicy w NRW.

Na początku października kierowane przez zielonych ministerstwa gospodarki w rządzie federalnym i Nadrenii Północnej-Westfalii porozumiały się z koncernem energetycznym RWE w sprawie przyspieszonego do 2030 roku wycofania węgla z obszaru górniczego w Nadrenii. Obiecano zachowanie pięciu wsi w zagłębiu węglowym, którym wcześniej groziło przesiedlenie – Keyenberg, Kuckum, Oberwestrich, Unterwestrich, Berverath. Mniej łaskawy los spotkał jednak Lützerath, która ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Tysol.pl, ZDF.de
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rzbogdan 03.01.2023 13:50

    A u nas taki aktywista zza biurka powie “NIE” i koniec nie ma żadnej kopalni. Tak się protestuje.

  2. Baltazar Bombka 04.01.2023 10:08

    Może gaz musztardowy? Niemcom pewnie jeszcze zapasy sprzed wieku zostały. Czy zatopili wszystko w Bałtyku?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.