Starcia w Atenach i okupacja telewizji NET

Opublikowano: 27.09.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 337

GRECJA. W niedzielę wieczorem, protestujący starli się z policją w centrum Aten.

Początkowo na placu Syntagma zgromadziły się około 3 tys. osób, głównie “oburzonych” Greków. Po wystosowanym przez nich apelu o wsparcie, z odsieczą przybyło ok 5 tyś demonstrantów. Policja odpowiedziała ogromnymi ilościami gazu łzawiącego i przemocą fizyczną. Grecka gazeta Proto Thema podkreśliła, że siły policyjne szczególnie próbowały zapobiec przedostaniu się protestujących pod pomnik Nieznanego Żołnierza u stóp parlamentu, wykorzystując do tego “szeroko zastosowane chemikalia”.

Starcia rozpoczęły się o 19:30, tylko pół godziny od momentu zebrania się na placu “oburzonych” Greków i ruchu “Nie płacę”, występujących przeciwko najnowszym metodom wprowadzania oszczędności. Podczas rozganiania demonstrantów policja użyła nowego rodzaju gazu łzawiącego, produkującego duże ilości czarnego dymu. Funkcjonariusze prewencji brutalnie atakowali protestujących, co najmniej 7 z nich zostało rannych.

Niedługo po tym, podczas wieczornych wiadomości, do studia państwowego kanału telewizyjnego NET wdarła się grupa około 60 studentów, domagających się zezwolenia na odczytanie oświadczenia oraz puszczenia nagrania. Gdy studenci wkroczyli do studia, technicy przerwali transmitowany na żywo program informacyjny. Nie pozwolono im zabrać głosu na temat nowej reformy edukacji. Do stacji telefonowało wielu widzów, domagających się puszczenia dostarczonego przez studentów nagrania. Okupanci poinformowali, iż nie opuszczą budynku do czasu wyemitowania materiału. Dyrekcja programu obiecała wyemitować nagranie podczas serwisu informacyjnego po północy.

Przed budyniem stacji zgromadziły się oddziały prewencji, nie dopuszczając, by do budynku weszły kolejne nieproszone osoby. Opuszczając budynek studenci spotkali się z pikietą solidarnościową, w której uczestniczyło około 800 osób.

Na podstawie: occupiedlondon.org/blog, keeptalkinggreece.com
Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 8pasanger 27.09.2011 22:25

    Z jednym wyjątkiem:jeśli żołnierze czy policjanci będą lojalni wobec władzy -jeśli demonstrantom uda się ich przekabacić(a tego nigdy wykluczyć nie można-carat upadł swego czasu jak domek z kart) to władza przejdzie do historii

  2. bro 28.09.2011 09:24

    Jeśli w Grecji drogą rewolucyjną uda się obalić rząd, Turcja i UE, pomogą przywrócić spokój. Czym się skończy ten grecki eksperyment naprawdę nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.