Stany Zjednoczone przekażą kolejną pomoc wojskową Ukrainie

Opublikowano: 14.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1312

Na filmie niżej transport niemieckich czołgów i pojazdów opancerzonych przez Polskę na Ukrainę.

Tymczasem nowy pakiet pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy ma mieć wartość 800 mln dolarów.

„Niedawno rozmawiałem z prezydentem Zełenskym i przekazałem mu, że administracja przekaże 800 mln dolarów pomocy w postaci broni, amunicji i innej pomocy” – napisano w oświadczeniu Joe Bidena, opublikowanym przez służby prasowego Białego Domu. Nowy pakiet pomocy ma być dostosowany do działań Rosji, które są oczekiwane na wschodzie Ukrainy. Ma obejmować m.in. systemy artyleryjskie (mowa jest o 18 haubicach samobieżnych), amunicja i wozy opancerzone (200 sztuk typu M113), a także śmigłowce (najpewniej Mi-17 w liczbie ok. 11 sztuk) oraz m.in. radary artyleryjskie i inne wyposażenie. Ponadto, USA mają nadal wspierać dostawy z innych krajów.

„Nie możemy zmniejszyć wysiłków teraz. Zapewniłem prezydenta Zełenskiego, że naród amerykański nadal będzie wspierał waleczny naród ukraiński w jego walce o wolność” – dodał Biden.

Według Pentagonu część sprzętu z ogłoszonego już pakietu pomocy została dostarczona Ukrainie. Są to m.in. drony-kamikaze Switchblade (docelowo 300 sztuk), które mają być już używane przez stronę ukraińską. Trwają prace także nad kolejnymi dostawami pocisków Javelin o wartości 100 mln dolarów (kolejnych 500 sztuk).

Ukraina otrzymuje także dostawy z innych państw: wiadomo, że dotarły już na Ukrainę m.in. armatohaubice Dana z Czech (część z nich miała zostać zakupiona przez Ukrainę jeszcze przed początkiem wojny), trwają także prace nad dostawami podobnych, choć nowocześniejszych armatohaubic Zuzana ze Słowacji (oba typy mają kaliber 152mm). Aktualnie mowa jest także o dostawach czołgów Leopard 1A5 z Niemiec, jak również o dostawach czołgów typu T-72M1R z Polski. Według doniesień mediów mowa jest także o dostawach pocisków przeciwlotniczych NASAMS i przeciwokrętowych NSM z Norwegii.

Na podstawie: Mil.in.ua, Pravda.com.ua
Źródło: PolUkr.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.