Stanowisko Islandii ws. połowu wielorybów bez zmian

Opublikowano: 28.10.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 620

Islandia w dalszym ciągu oficjalnie sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu połowu wielorybów w celach zarobkowych oraz utworzeniu bezpiecznej strefy dla wielorybów na południowym Atlantyku.

Islandia jest jednym z 66 krajów reprezentowanych na corocznym spotkaniu Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC), które odbywało się w Słowenii.

Szef delegacji islandzkiej Jóhann Gudmundsson twierdzi, że żadne istotne zmiany w stanowiskach poszczególnych krajów uczestniczących w rozmowach nie zapowiadają się.

Islandia i Norwegia oficjalnie wniosły zastrzeżenia do pomysłu ponad 30-letniego zakazu połowów w celach zarobkowych, podczas gdy Japonia wezwała do bojkotu proponowanych przepisów.
 „To spotkanie nie różni się od innych w przeszłości” – wyjaśnia Gudmundsson – “są tutaj dwie grupy światopoglądowe – jedna grupa (w tym Islandia) optujące za wykorzystaniem wielorybów, podczas gdy druga grupa się temu przeciwstawia.”

Potrzebna jest większość w wysokości trzech czwartych do podjęcia decyzji na posiedzeniach IWC. Islandia, Norwegia i Japonia są wspierane przez Grenlandię i grupę krajów afrykańskich i karaibskich – są jednak grupą mniejszościową.

Propozycja utworzenia bezpiecznej strefy dla wielorybów na południowym Atlantyku została przedstawiona przez Argentynę, Brazylię, Gabon, Republikę Południowej Afryki i Urugwaj. Projekt jest wspierany przez Unię Europejską (UE) i inne państwa.

“Tym państwom nigdy nie udało się jeszcze wywrzeć nacisku na kraje popierające połów wielorybów, przez lata potrafiliśmy je blokować” – mówi Gudmundsson, dodając, że nie jest prawdopodobne, aby jakiekolwiek zmiany miały mieć miejsce w tej kwestii w tym roku.

Tłumaczenie: Katarzyna Lukosek
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.