Stan wyjątkowy w stolicy Kazachstanu

Opublikowano: 05.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1611

Tuż po rozpoczęciu nowego roku w Kazachstanie rozpoczęły się protesty przeciwko drastycznym podwyżkom cen gazu LPG.

Ministerstwo Energii Kazachstanu wyjaśniło, że od 1 stycznia 2022 roku cena gazu kształtuje się w handlu elektronicznym na giełdach na podstawie podaży i popytu. Na początku nowego roku w Kazachstanie rozpoczęły się protesty przeciwko drastycznym podwyżkom cen gazu LPG. Prezydent polecił utworzenie komisji rządowej do zbadania sytuacji. Członkowie komisji poinformowali, że są gotowi spełnić główne żądanie protestujących i obniżyć cenę gazu w regionie Mangystau. To tam, w miastach Żangaözen i Aktau na półwyspie Mangystau rozpoczęły się największe demonstracje po podwyżce ceny gazu skroplonego, który jest tam wykorzystywany do tankowania większości samochodów. Protesty rozprzestrzeniły się jednak na inne miasta. Do starć między protestującymi a siłami bezpieczeństwa doszło w nocy z 4 na 5 stycznia. W Ałmatach, największym mieście kraju, policja użyła gazu i granatów hukowych. Niespokojnie było też w stolicy kraju – Nur-Sułtanie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że wszczęło postępowanie przygotowawcze w sprawie stosowania przemocy wobec funkcjonariuszy państwowych, aktów chuligaństwa i ataków na budynki rządowe. „Ponad 200 osób zostało zatrzymanych za naruszenie porządku publicznego. Rozpoczęły się postępowania przygotowawcze w sprawie 13 incydentów przemocy wobec funkcjonariuszy państwowych, aktów chuligaństwa i ataków na budynki rządowe” – przekazało MSW. Podkreślono, że policja podjęła przewidziane prawem środki w celu niedopuszczenia do naruszeń porządku publicznego i zatrzymania przestępców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że podejmuje wszelkie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju ludności. Dodano również, że w wyniku zamieszek rannych zostało prawie 100 policjantów. W wyniku nielegalnych działań rannych zostało 95 policjantów. Trzydzieści siedem pojazdów służbowych zostało uszkodzonych – poinformował resort.

Według MSW, pomimo ostrzeżeń lokalnych organów wykonawczych i prokuratury, obywatele ulegli prowokacyjnym nawoływaniom i zaczęli popełniać czyny niezgodne z prawem, zagrażając spokojowi i bezpieczeństwu ludności. „W tym samym czasie pewne grupy obywateli zablokowały drogi, zablokowały ruch transportu, zakłócając porządek publiczny i spokój obywateli” – czytamy w raporcie.

Dzisiaj demonstranci w Ałmatach wdarli się do siedziby burmistrza miasta, przekazuje korespondent „Sputnika Kazachstan”. Jak poinformował, nad budynkiem unosi się czarny dym, słychać też wystrzały. Napastnicy to grupa około trzech tysięcy agresywnych mężczyzn, uzbrojonych przede wszystkim w gumowe pałki. Około 1500 funkcjonariuszy policji używa w odpowiedzi granatów hukowych. Policjanci wycofali się do rezydencji, 50 metrów od akimatu (terenowego ogniwa administracji państwowej w Kazachstanie). Korespondent donosi, że na jego oczach demonstranci pobili kilku policjantów, zabierając im tarcze i kaski. Demonstranci zajęli też rezydencję prezydenta w Ałmaty.

Do protestujących zwrócił się prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, który zaapelował o to, aby „nie ulegać nawoływaniom destrukcyjnych osób, zainteresowanych podważaniem stabilności i jedności społeczeństwa”. Prezydent ogłosił stan wyjątkowy w obwodzie mangistauskim i Ałmaty do 19 stycznia. Przewiduje on godzinę policyjną od 7.00 do 23.00, zakaz imprez publicznych i protestów, zakaz sprzedaży broni, amunicji i alkoholu, konfiskatę broni i amunicji oraz zwiększoną ochronę. Ograniczono wjazd i wyjazd z Ałmatów, zarządzono kontrolę dokumentów oraz inspekcje osób i pojazdów. Rano 5 stycznia Kasym-Żomart Tokajew zdymisjonował rząd, mówiąc, że gabinet ponosi szczególną winę za dopuszczenie do rozwoju protestów. Przedstawiciele władzy wykonawczej będą nadal pełnić swoje obowiązki do czasu zatwierdzenia nowego gabinetu ministrów.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]
Kompilacja 7 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. agama 05.01.2022 16:18

  jakie reakcji rzady się spodziewają ograbiając ludzi z wszystkiego?

 2. Cami 05.01.2022 16:28

  hahaha,
  der wp.pl juz od rana manipuluje/namawia przez oderwanych od koryt do …
  tytulujac artykul :

  “drozyzna-nie-tylko-w-polsce-kazachowie-wyszli-na-ulice-i-obalili-rzad”

  https://www.o2.pl/informacje/drozyzna-nie-tylko-w-polsce-kazachowie-wyszli-na-ulice-i-obalili-rzad-6723013316029280a

  uda sie ciemnogrodem posluzyc zeby do zlodziejskich koryt powrocic 🙂 ?

 3. shkshk 06.01.2022 09:38

  Dziwne, wszędzie gdzie jest możliwość puszczenia lądowego szlaku z Chin pojawiają się jakieś niepokoje, problemy, zamieszki… Na pewno to przypadek…

 4. Cami 07.01.2022 20:49

  niby amerykanom nie na reke ten szlaczek, ale to chyba nie oni ruska reka im cene skroplenia podniesli x 2 co?
  u ukrow swoje okrety tu ich bajkonur i ropa z gazem na ktorej warto lape polozyc, kosztem oligarchow/zlodzieji ktoryz juz czmychneli, a ludzie? ludziom sie nic nie zmieni kto ich okrada, dalej beda biedni jak byli tylko radzacy/kradnacy sie zmieni ze swojego na obcego 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.