Stan wyjątkowy w Minneapolis w USA

Opublikowano: 29.05.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1223

Burmistrz Minneapolis Jacob Frey ogłosił w mieście stan wyjątkowy, obowiązujący przez 72 godziny, z powodu protestów po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, który zmarł w wyniku interwencji policji.

Zdaniem władz istnieje ryzyko, że mieszkańcy i goście miasta mogą „zostać ciężko ranni albo zginąć”, a prawdopodobieństwo dalszych zamieszek jest tak duże, że „wymaga podjęcia wyjątkowych kroków”.

Wcześniej stan wyjątkowy ogłosił również stan Minnesota, co dało możliwość wykorzystania dodatkowych mechanizmów koordynacji. Była to jednak tylko formalność, ponieważ zostały one już wprowadzone w celu walki z koronawirusem. Oprócz tego na wniosek lokalnych władz gubernator stanu polecił zaangażowanie oddziału Gwardii Narodowej do zapewnienia bezpieczeństwa.

Śmierć Floyda wywołała masowe zamieszki w Minneapolis i innych miastach, po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie jego zatrzymania.

Widać na nim, jak funkcjonariusze zakładają czarnoskóremu mężczyźnie kajdanki, a jeden z policjantów przyciska kolanem jego szyję do ziemi, nie reagując na kilkukrotne krzyki Floyda, że nie może oddychać. Mężczyzna stracił przytomność i został przewieziony do szpitala, jednak zmarł w reanimacji.

Kiedy ta informacja wyszła na jaw, kierownictwo lokalnej policji powiadomiło o zwolnieniu czterech oficerów, którzy brali udział w zatrzymaniu. W mieście wybuchły zamieszki, doszło do aktów wandalizmu i podpaleń. W śledztwo ws. śmierci Floyda zaangażowało się FBI, uznając dochodzenie za priorytetowe.

Od 2014 roku przez USA przetaczają się fale protestów społecznych w związku ze śmiercią Afroamerykanów z rąk policji w różnych okolicznościach. Funkcjonariuszy krytykuje się za niewspółmierne stosowanie przemocy i rasizm, ponieważ ciemnoskórzy obywatele ginęli z rąk białych policjantów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. vannamond 30.05.2020 08:18

    Cisza na ten temat w mediach Polin jest powalająca.

  2. janpol 31.05.2020 00:02

    Fakt, ja też od jakiegoś czasu zaobserwowałem, że policja w USA i w niektórych innych krajach (w jakimś stopniu w Niemczech i we Francji też) wyalienowała się od społeczeństwa i uważa się za “wyższą kastę” co prowadzi do takich właśnie tragicznych sytuacji. Myślę, że czas rozpocząć na ten temat dyskusję.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.