Stan klęski żywiołowej w Chorwacji po śmierci pszczół

Opublikowano: 19.06.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1254

Władze chorwackie ogłosiły klęskę żywiołową w najbardziej wysuniętej na północ prowincji Chorwacji po tym, jak dziesiątki milionów pszczół zginęły w wyniku podejrzenia zatrucia pestycydami.

Pszczelarze odkryli martwe roje pszczół w zeszłym tygodniu w regionie Medzimurje, w pobliżu granicy z Węgrami. Zniszczono jest około 1150 uli, a około jedna trzecia pszczelarzy w okolicy poniosła straty.

Ponad 50 milionów pszczół zostało zatrutych w północnym okręgu Medjimurje, który graniczy z Węgrami. W rezultacie prefekt okręgu Matija Posavets ogłosił w poniedziałek 15 czerwca br. klęskę żywiołową dla części okręgu Medjimurje. Inspektorzy weterynaryjni i lekarze badają przyczyny wszystkich przypadków śmierci owadów. „Podejrzewamy, że pestycydy są przyczyną śmierci, ale śledztwo wciąż trwa, więc nic nie można powiedzieć na pewno”.

Minister rolnictwa Maria Vukovic powiedziała RTL, że analiza wykazała, że owady nie umarły z powodu choroby, ale odmówiła podania przyczyny, dopóki władze nie zakończą dochodzenia.

Pszczelarze byli zszokowani i zdruzgotani, gdy w poniedziałek 9 czerwca br. natknęli się na „dywany” milionów martwych pszczół na terenie między Podturnem a Gardinovacem w pobliżu granicy z Węgrami. Według lokalnej gazety, dwudziestu pszczelarzy straciło około sześćset uli, czyli około 50 milionów pszczół.

Deklaracja klęski żywiołowej pozwala państwu wypłacić odszkodowanie za straty w rolnictwie. Nad Adriatykiem mieszka około 10 tys. pszczelarzy, których 500 tys. uli produkuje około 8 tys. ton miodu rocznie.

Pszczoły mają również kluczowe znaczenie dla nowoczesnego rolnictwa, ponieważ znacznie zwiększają plony poprzez zapylanie od rzepaku po drzewa owocowe.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Masakrator 19.06.2020 11:45

    Ciekawe, czy pobudowali tam anteny 5G…

  2. realista 19.06.2020 12:16

    a jak nie?… .. .

  3. mail925 19.06.2020 19:59
  4. Cosmo 20.06.2020 07:47

    A po co pszczołom 5G?! 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.