Stambuł znów spłynął krwią

Opublikowano: 20.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 697

Co najmniej 4 osoby nie żyją, a ponad 36 zostało rannych w wyniku detonacji ładunku przez zamachowca-samobójcę w turystycznej dzielnicy Stambułu. Do ataku przyznała się organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK), która jednak z wolnościową walką Kurdów o autonomię nie ma nic wspólnego.

Do wybuchu doszło na deptaku turystycznym w dzielnicy Istiklal. Według informacji podanych przez tureckie media, terrorysta zmierzał w kierunku placu Taksim, gdzie prawdopodobnie miał planowo odpalić ładunek, jednak wcześniej został namierzony przez policyjnych agentów, co spowodowało, że w odruchu paniki wykonał swoje zadanie przedwcześnie.

Służby bezpieczeństwa największych tureckich metropolii zostały postawione w stan najwyższej gotowości jeszcze przed bieżącym weekendem. Powodem było właśnie zagrożenie atakami terrorystycznymi. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że cały ciąg zdarzeń, którego początkiem był przeprowadzony 13 marca zamach w Ankarze, jest czymś w rodzaju zaprogramowanego widowiska, którego celem jest intensyfikacja lęku społecznego i uzyskanie przyzwolenia na kolejne ograniczenia wolności obywatelskich.

Przypomnijmy, że tydzień temu w tureckiej stolicy zginęło 37 osób, a ponad 37 zostało rannych. Do mediów spłynęły informacje, jakoby za organizacją ataku stała organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu, o której wcześniej nikt nie słyszał i od której działalności stanowczo odcinają się wszystkie inne kurdyjskie siły polityczne, łącznie z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Rząd Ahmeta Davutoglu uparcie jednak twierdzi, że TAK jest grupą utrzymującą ścisłe kontakty z PKK, nakreślając w ten sposób związek kurdyjskiego ruchu na rzecz autonomii z krwawymi zamachami.

Należy również pamiętać, że kilkanaście godzin po tragedii w Ankarze, tureckie lotnictwo przeprowadziło błyskawiczną akcję bombardowania pozycji PKK w północnym Iraku, a służby bezpieczeństwa rozpoczęły pacyfikację kolejnych regionów zamieszkanych przez mniejszość w południowo-wschodniej Turcji.

W kontekście obecnego zamachu warto również przypomnieć równie tragicznie zdarzenie z lipca ubiegłego roku, kiedy w miejscowości Suruc, położonej tuż przy granicy z Rożawą (syryjski Kurdystan) eksplozja bomby zabiła 32 uczestników konferencji poświęconej odbudowie miasta Kobane zniszczonego w wyniku walk z Państwem Islamskim. Zamach został prawdopodobnie zorganizowany przez dżihadystów, jednak władze Rożawy twierdziły, że posiadają dowody na współudział tureckich służb specjalnych (MIT) w przygotowaniu ataku oraz istnienie baz szkoleniowych Państwa Islamskiego w okolicach tureckiego miasta Urfa.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.