Liczba wyświetleń: 1333
75 proc. dzieci w wieku 6-9 lat ma próchnicę. Na jedno dziecko w wieku szkolnym przypadają aż trzy zęby z próchnicą – alarmują dentyści. Nie pomaga fakt, że w szkołach nie ma już gabinetów stomatologicznych.
Według informacji „Portalu Samorządowego”, w ramach trzeciej edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” przebadano niemal 10,5 tys. dzieci z sześciu województw. Statystyki są zatrważające: zgodnie z wynikami badań zebranych podczas akcji, ok. 25 proc dzieci nie myje zębów dwa razy dziennie, a próchnicą dotkniętych jest ponad 75 proc. dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
„Tak zły stan uzębienia jest spowodowany niewiedzą i lekceważeniem tego problemu. Dlatego też tak ważne jest zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej wśród dorosłych i dzieci” – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. dr hab. Bartłomiej Loster.
W ramach trwającej od września akcji, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, bezpłatnymi przeglądami dentystycznymi zostali objęci uczniowie woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego. Stomatolodzy biorący udział w akcji podkreślali, że dla wielu dzieci była to pierwsza w życiu wizyta u dentysty.
Zdaniem ekspertów największym problemem w walce z próchnicą u dzieci jest wciąż niedostateczna edukacja. Brak też zaangażowania ze strony rodziców, które jest kluczowe, by pomóc dzieciom wypracować prawidłowe nawyki higieny.
„Bez zaangażowania rodziców nie zmniejszymy skali problemów” – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dr Anna Jurczak. „W codziennej higienie jamy ustnej ważny jest sposób wykonywania poszczególnych czynności. Pokazujemy uczniom jak poprawnie szczotkować zęby oraz uczymy jak postępować w sytuacjach, kiedy nie możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów. W profilaktyce próchnicy oprócz codziennych, rutynowych działań ważne są również wizyty kontrolne u dentysty, które powinny się odbywać co najmniej raz na pół roku” – dodaje.
Zdjęcie: Kris
Źródło: NowyObywatel.pl
A jak wygląda to w wyższej grupie wiekowej? Bo ten problem może być spowodowany wymianą uzębienia. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Powodem próchnicy nie jest brak higieny jamy ustnej (choć wpływ jakiś może ma), lecz niewłaściwa dieta, wszechobecny cukier i powszechny niedobór boru w diecie, co skutkuje tym, że wapń odkłada się w tkankach miękkich zamiast w zębach i kościach. Do tego witamina K2 wytwarzana w zdrowych jelitach i oczywiście słońce (D3), którego każe nam się unikać, bo niby szkodliwe.
@jeszcze Witaj,gdzieś czytałem,że i fluor w paście działa destrukcyjnie na szkliwo.Zakupiłem ostatnio w polfarmie pastę L`Angelica bez tego dziadostwa i jeszcze żyję 🙂
@kudlaty72
Ja obecnie używam pasty z Ziaji bez fluoru, żona częściej samą sodę + wodę utlenioną. Wyszukałem w necie skład pasty którą podałeś. Dla niektórych sorbitol i dwutlenek tytanu będą pewnie powodami aby szukać innej. Moja Ziaja pod tym względem wcale lepsza nie jest, bo ma w składzie SLS.
Natomiast im więcej takich past na rynku, tym lepiej dla nas. Już sama rezygnacja z Fluoru może zaprocentować na starość brakiem Alzheimera czy Parkinsona czy też ich późniejszym pojawieniem.
@kudlaty
Fluor robi dużo gorsze rzeczy niż tylko niszczenie szkliwa 🙂 Głównym jego celem jest SZYSZYNKA.
A co do pasty polecam Wam wszystkim zrobienie pasty w domu. Ja używam do tego celu: białej glinki kaolinowej, oleju kokosowego, troszkę sody lub soli himalajskiej, trochę ksylitolu lub stewii (sproszkowanych liści), trochę wody i olejek miętowy lub goździkowy. Przy robieniu używamy naczyń szklanych lub ceramicznych (ostatecznie plastikowych), przechowujemy w słoiczku szklanym. Nie psuje się 🙂
Co do pasty Ziaji, też długi czas używałam, ale ona zawiera laurylosiarczan sodu, który mocno drażni śluzówkę. Po umyciu zębów mamy między innymi nieprzyjemną suchość w ustach.
Pasta l’Angelica jak widzę ma bardzo dobry skład (oprócz Titanium Dioxide) i cena nie jest z d.py :;) Tak więc jak komuś się nie chce robić własnej, to ta nie będzie zła.
przyczyna próchnic:
niewłaściwy styl życia spowodowany urzędniczymi i innymi szkodliwymi działaniami wyzyskiwania społeczeństwa.