Spróbują odtworzyć sygnał Wow!

Opublikowano: 03.04.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 581

W 1977 roku radioteleskop Big Ear zarejestrował słynny sygnał “Wow!”. To silny sygnał radiowy, który trwał 72 sekundy i pochodził z kierunku, w którym znajduje się gromada kulista M55 w gwiazdozbiorze Strzelca. Sygnał odebrano na częstotliwości bliskiej linii wodoru i charakteryzowało go bardzo wąskie pasmo. Wykluczono, by pochodził z Ziemi bądź z Układu Słonecznego. Pomimo usilnych poszukiwań, nigdy więcej nie natrafiono na taki sygnał.

Pochodzenie sygnału od dziesięcioleci jest przedmiotem spekulacji, zajmowali się nim pisarze science-fiction oraz autorzy sensacyjnych programów telewizyjnych.

W 2010 roku astronom Antonio Paris z St. Petersburg College na Florydze zaproponował możliwe wyjaśnienie. Paris zauważył, że w regionie, z którego nadszedł sygnał, przebywały dwie nieznane wówczas komety – 266P/Christenen oraz P/2008 YT (Gibbs). Paris stwierdził wówczas, że sygnał Wow! mógł pochodzić z chmur wodoru otaczających jedną lub obie komety. Zauważył jednak, że konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Wkrótce nadarzy się odpowiednia okazja.

Kometa 266P/Christensen znajdzie się w tym samym regionie nieba 25 stycznia 2017 roku, a P/2008 (Gibbs) przyleci tam 7 stycznia 2018 roku. Możliwe będzie zatem przeprowadzenie badań i sprawdzenie, czy radioteleskopy ponownie zarejestrują sygnał Wow!. Na razie jednak zespół Parisa boryka się z kłopotami finansowymi. Do przeprowadzenia próby odtworzenia sygnału konieczne jest zebranie 13 000 USD. Center for Planetary Science zbiera pieniądze przez witrynę GoFundMe. Dotychczas zebrano 6860 dolarów. Dotychczas najhojniejsze okazało się Obserwatorium Al-Sadeem z Abu Zabi, które wpłaciło 5000 USD.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Astronomy.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.