Sprawiedliwe procesy sądowe są niezgodne z „Konstytucją”

Opublikowano: 25.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2441

Trybunał Konstytucyjny uznał część Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która przyznaje ETPC kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego za niekonstytucyjną.

Jest to przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który uprawnia Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) do oceny legalności wyboru sędziów sądów konstytucyjnych w poszczególnych krajach.

Chodzi o art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze „Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności”, którego pierwsze zdanie brzmi: „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym, albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej”.

Inicjatorem zbadania tej kwestii był Zbigniew Zebro, Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości. Ziobro zwrócił się w lipcu do Trybunału Konstytucyjnego o „zbadanie konstytucyjności przepisu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie, w jakim pozwala on ETPC na ocenę legalności wyboru sędziów TK”.

Trybunał Konstytucyjny uznał podczas środowej rozprawy, że omawiany przepis jest „niezgodny z polską konstytucją”. Kilka tygodni wcześniej TK orzekł, że prawo krajowe ma pierwszeństwo przed prawem Unii Europejskiej.

„Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma podstaw do badania niezawisłości sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bowiem jej źródłem są konstytucja RP i ustawy” – powiedział w uzasadnieniu środowego orzeczenia TK sędzia Wojciech Sych. „To, czy sędzia będzie niezawisły, nie wynika ze sposobu, w jaki został powołany, lecz przede wszystkim z jego wewnętrznej niezależności i bezstronności” – podkreślił sędzia Sych. Jednocześnie zapewnił, że TK nie kwestionuje dorobku orzeczniczego ETPCz i roli, jaką odgrywa on w rozwoju i podnoszeniu standardów w zakresie ochrony praw człowieka państw – stron konwencji.

TK orzekł w tej sprawie w pięcioosobowym składzie. Wyroki TK są ostateczne.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.