Sprawa Walusia

Opublikowano: 14.07.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 467

Najwyższy Sąd Apelacyjny Republiki Południowej Afryki przyznał ministrowi sprawiedliwości Michealowi Masutha prawo do odwołania się od wcześniejszej decyzji sądu dotyczącej zwolnienia warunkowego Janusza Walusia, polskiego emigranta, który w 1993 roku zastrzelił lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego.

W marcu Sąd Najwyższy w Pretorii nakazał zwolnienie Walusia z więzienia w ciągu czternastu dni. Jednak w wyniku złożenia wniosku o apelację przez ministra sprawiedliwości Waluś pozostał w więzieniu. Sędzia Nicolene Janse van Nieuwenhuizen odrzuciła odwołanie ministra Masuthy, ten jednak zwrócił się do Najwyższego Sądu Apelacyjnego. W międzyczasie sędzia van Nieuwenhuizen odrzuciła także prośbę Walusia o zwolnienie do czasu rozstrzygnięcia sprawy apelacji ministra.

4 lipca sędziowie Azhar Cachalia i Malcolm Wallis podjęli decyzję o przyznaniu ministrowi prawa do apelacji. Wiadomość ta przekazana została stronom we wtorek 12 lipca.

Marcowe postanowienie sądu nakazujące uwolnienie Walusia wywołało burzę wśród południowoafrykańskich mediów, głośno przeciwko decyzji sądu protestowali tamtejsi komuniści a wdowa po Chrisie Hanim, Limpho Hani nazwała sędzię Nicolene Janse van Nieuwenhuizen „rasistką”. Sprawa była głośno komentowana w mediach na całym świecie.

Na podstawie: TimesLive.co.za
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.