Spotkanie z uchodźcami na dworcu w Przemyślu

Opublikowano: 01.03.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2264

Rano przyjechałem do Przemyśla z myślą, by zobaczyć, jak można pomóc studentom afrykańskim z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną do Polski. W przeciwieństwie do Ukraińców, nie znają języka i nie mają w Polsce krewnych.

Wczoraj trzy studentki z Zambii przejechały do Przemyśla. Po dwie przyjechał ktoś z Berlina, a po jedną pojechała Monika, którą znamy z Fundacji ASBIRO i naszego projektu w Lindzie k. Lusaki.

Samochód zostawiłem przy katedrze i udałem się na dworzec PKP. Rano było około 60 uchodźców z Afryki. Większość z nich mówiła po francusku. Rozmawiałem z około 20 osobami i nie było wśród nich żadnego studenta.

Na dworcu było kilka rodzin z małymi dziećmi. Na peronie spotkałem małżeństwo z Nigerii. Na pytanie, jak mogę im pomóc, powiedzieli mi, że szukają połączenia go Niemiec. Później jeszcze kilka innych uchodźców wspominało o podróży do Niemiec.

W ciągu dnia na małym przemyskim dworcu było chyba dwudziestu zagranicznych dziennikarzy z kamerami. Interesował ich temat afrykańskich uchodźców. Przy głównym punkcie recepcyjnym w mieście, gdzie byli Ukraińcy, był tylko jeden dziennikarz z kamerą.

Po obiedzie pojechałem do Medyki. Nie mogąc się dostać do przejścia granicznego, wróciłem na dworzec. Rano rozdałem mój numer telefonu wśród uchodźców z Afryki. Dwóch z nich, którzy pochodzą z Gwinei Konakry i pracują na Ukrainie, zadzwoniło po południu, że są w drodze do Warszawy pociągiem i potrzebują pokoju na nocleg. Dałem im namiary do znajomego, który wcześniej zgłosił chęć pomocy i już jedzie po nich na Wschodni.

Na dworcu wieczorem spotkałem wolontariuszy w kamizelkach, na których było napisane, że mówią po angielsku i francusku. Przy kasach spotkałem dwóch katolików i studentów z Nigerii. Podeszli do mnie sami chyba dlatego, że byłem w koloratce. Rozpoczęli niedawno studia w Charkowie. Uczyli się dopiero języka. Zabrałem ich do salezjanów, a jutro pojadę z nimi do Warszawy. Zabrał się z nimi jeszcze trzeci uchodźca, ich przyjaciel podróży, który pochodzi z Indii.

Wśród uchodźców są nie tylko Ukraińcy. Są także uchodźcy z Afryki i Azji. Nie wszyscy są studentami. Niektórzy pracowali na Ukrainie, a niektórzy byli tam jako uchodźcy lub przyjechali (jak tutaj się mówi) z Białorusi. Świat nie jest zerojedynkowy…

Autorstwo: O. Jacek Gniadek, SVD
Źródło: ProKapitalizm.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Tylko Spokój 01.03.2022 12:23

  Pracowali i studiowali na Ukrainie ? Być może, ale raczej trudno w to uwierzyć. Skoro tak, to należy im pomóc wrócić do … no tak, do siebie czyli Afryki.

 2. agama 01.03.2022 14:13

  “uchodźcy z Afryki”? Czyli Afryka graniczy bezpośrednio z Polską wg logiki autora.

 3. kufel10 01.03.2022 21:44

  Koledzy rozsyłają filmy jak ciapate w Przemyślu grasują, podobno zaczynają zaczepiać i kraść. Kibice ich piorą. YT to usuwa. Który z was wstawił se flage ukrów na profilowe w fb? Przyznać się. Bo u mnie 90% znajomych, głównie wyszczepy.

 4. kufel10 02.03.2022 16:09

  @walirlan Popieram Twoje słowa. Na YT polecam posłuchać 15 minut “Władimir Putin jest absolwentem Młodych Globalnych Liderów Światowego Forum Ekonomicznego”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.