Sportowcy na olimpiadzie w Paryżu mają szansę się… ugotować

Opublikowano: 03.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1807

Sierpień to miesiąc z wysokimi temperaturami w Paryżu. Upały przy dużej wilgotności, bywają tu mocno dokuczliwe. Tymczasem mer Paryża kategorycznie nie zgadza się, by w pokojach w wiosce olimpijskiej zainstalowano klimatyzację.

Igrzyska Olimpijskie 2024 wywołały debatę na temat klimatyzacji w pokojach wioski olimpijskiej. Komitet organizacyjny zaproponował, aby sportowcy mieli klimatyzowane pokoje. Propozycja została odrzucona przez mer Paryża i gospodarza igrzysk, socjalistkę Anne Hidalgo.

2 marca komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku opowiedział się za klimatyzacją. Sportowcy mają zamieszkać w miejscowościach na wschód od Paryża, we wiosce zlokalizowanej w gminach Saint-Ouen, Saint-Denis i L’Île-Saint-Denis.

W przypadku fali upałów w połowie sierpnia nie będzie tam chłodno – mówi Cécile Gintrac, geograf i członek komitetu nadzoru Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Przypomina, że to głównie tereny poprzemysłowe i trwająca tam obecnie akcja zazieleniania „nie przyniesie optymalnych wyników już w 2024 roku”.

Mer Anne Hidalgo mówi jednak kategorycznie – „nie”. Twierdzi, że byłoby to sprzeczne z jej pragnieniem budowy „ekologicznej” infrastruktury olimpijskiej. „Chcę, aby igrzyska w Paryżu były wzorowe z ekologicznego punktu widzenia” – mówi Hidalgo.

Ideologia przede wszystkim i na papierze „wpływ śladu węglowego wioski olimpijskiej ma zostać zmniejszony o 45% na etapie budowy i później w trakcie użytkowania”. Wioska ma spełniać cele klimatycznych „porozumień paryskich” i to z… dziesięcioletnim wyprzedzeniem.

Budynki zostały zaprojektowane tak, aby sprostać klimatowi roku 2050 – kontynuuje Hidalgo. „Nie cofnę się z tych założeń i nie zmienimy naszej trajektorii, nie będzie zmian w programie budowy wioski w zakresie klimatyzacji” – podsumowuje Hidalgo.

Warto przypomnieć, że w sierpniu w okresie upałów, dochodziło już w regionie stołecznym nawet do fali masowych zgonów, zwłaszcza osób starszych. Sportowcy pewnie to wytrzymają… Może się jednak okazać, że ci, którzy te igrzyska ostatecznie zbojkotują, wiele nie stracą…

Na podstawie: „Le Parisien”, „Valeurs”
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.