Spór o płaskowyż Doklam trwa

Opublikowano: 29.08.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 292

Poziom gotowości bojowej chińskich wojsk po osiągnięciu porozumienia w sprawie zawieszenia działań zbrojnych na granicy z Indiami w rejonie płaskowyżu Doklam zostanie utrzymany — oznajmił rzecznik Ministerstwa Obrony ChRL Wu Qian.

Wcześniej MSZ Indii i Chin poinformowały, że państwa doszły do porozumienia w sprawie „przyspieszonego” rozejmu w rejonie Doklamu. „28 sierpnia o 14:30 strona indyjska wycofała za swoją granicę cały personel i sprzęt. Strona chińska na miejscu potwierdziła ten fakt. Poziom gotowości bojowej chińskich wojsk zostanie utrzymany, będą zdecydowanie bronić suwerenności terytorialnej kraju” — oznajmił Wu Qian w nagraniu umieszczonym na stronie ministerstwa.

Resort obrony Chin także podkreślił, że bezpieczeństwo i stabilność na granicy chińsko-indyjskiej mają kluczowe znaczenie dla regionalnego bezpieczeństwa i pokoju, a także odpowiadają wspólnym interesom obu państw i ich narodów.

Strona chińska wezwała Indie do wspólnego zapewniania pokoju i spokoju w strefie granicznej i sprzyjania zdrowemu rozwojowi stosunków między wojskowymi obu państw. „Chińska armia ma pewność i zdolność do obrony suwerenności państwowej, bezpieczeństwa i własnych interesów rozwoju” — dodał rzecznik resortu obrony Chin, wyrażając gotowość państwa do wniesienia dużego wkładu w zapewnienie pokoju międzynarodowego.

Napięcie między Chinami i Indiami w związku z sytuacją na płaskowyżu Doklam, górskim odcinku przy styku granic Chin, Indii i Butanu, zachowuje się od początku czerwca. Chińscy robotnicy rozpoczęli budowę drogi samochodowej przez płaskowyż, co wywołało sprzeciw Butanu. Kilka dni później wojskowi z Indii, z którymi Butan utrzymuje przyjazne stosunki, przekroczyli granicę państwową i po krótkim starciu wyparli z rejonu Doklam chińskich wojskowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o