Społeczność muzułmańska w UE będzie rosnąć

Opublikowano: 01.12.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 596

Prognozy amerykańskiego Pew Research Center nie są optymistyczne dla obecnego składu etnicznego i religijnego Europy. Wynika z nich bowiem, że do 2050 roku liczba muzułmanów na naszym kontynencie może się potroić, jeśli nie zostanie zatrzymana imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu, stąd też wyznawcy Mahometa będą stanowili wówczas nawet jedną trzecią niektórych zachodnioeuropejskich społeczeństw.

Amerykański think tank oparł swoje symulacje na trzech założeniach. Pierwsze z nich dotyczy więc prognozy o wzroście liczby muzułmanów, jeśli w latach 2016-2050 doszłoby do całkowitego powstrzymania obcej europejskiej kulturze imigracji. Drugie z założeń przewiduje natomiast, iż granice zostaną zamknięte dla nowych imigrantów, ale jednocześnie będzie możliwe przemieszczanie się z innych powodów. Ostatni scenariusz jest najbardziej radykalny i zakłada, że tempo imigracji z ostatnich kilku lat zostanie utrzymane do 2050 roku.

Ostatni z wariantów jest najbardziej pesymistyczny i właśnie z tego powodu autorzy prognozy twierdzą, iż w jego wypadku liczba wyznawców islamu w Europie potroi się właśnie do 2050 roku. Wówczas największy ich odsetek będzie obecny w społeczeństwach skandynawskich, bowiem w połowie XXI wieku stanowiliby oni 30 proc. ludności Szwecji, 17 proc. populacji Norwegii oraz około 15 proc. wszystkich mieszkańców Finlandii. Wzrost liczby muzułmanów byłby natomiast niewielki w państwach wschodnioeuropejskich.

Najbardziej prawdopodobny jest jednak drugi wariant, który przewiduje zamknięcie granic dla nowych imigrantów i przyjmowanie obcych kulturowo osób z innych powodów. Wówczas ogólny odsetek mieszkańców Europy deklarujących wiarę w islam wynosiłby pomiędzy 11 a 14 proc., zaś i w tym scenariuszy najwięcej muzułmanów mieszkałoby w Szwecji, ponieważ stanowiliby oni wówczas 20,5 proc. szwedzkiego społeczeństwa. W Wielkiej Brytanii liczba mahometan wzrosłaby z 6,3 do aż 16,7 proc., a w Finlandii z 2,7 do 11,4 proc.

Według najbardziej optymistycznego, czyli pierwszego wariantu, odsetek muzułmanów w Europie wzrośnie z 4,9 do 7,4 proc. i będzie najwyższy we Francji, gdzie w 2050 roku mieliby oni stanowić 12,7 proc. całej populacji kraju. Samo zamknięcie granic nie powstrzyma bowiem tendencji demograficznych – obecnie przeciętna „europejska” muzułmanka ma 2,6 dziecka, podczas gdy u kobiet innych wyznań odsetek ten wynosi 1,6. Ponadto blisko 27 proc. wyznawców islamu na naszym kontynencie ma poniżej 15 lat, zaś w przypadku innych religii jest ich niecałe 16 proc.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Pewforum.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Nestor 01.12.2017 22:16

    Polska liderem. 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.