Spektakularna klęska Reduty Dobrego Imienia

Opublikowano: 20.05.2018 | Kategorie: Historia, Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 521

Walka o „dobre imię narodu polskiego” w oparciu o znowelizowaną ustawę o IPN na razie wypada bardziej groteskowo niż groźnie. Sąd nie będzie ścigał ani argentyńskiego portalu, który pomylił się w doborze zdjęcia do artykułu o Jedwabnem, ani Guya Verhofstadta, ani „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

“Pagina 12” przedstawiła zamordowanych polskich żołnierzy jako żydowskie ofiary mordu w Jedwabnem

Jak podaje portal Oko.press, pozew Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom przeciwko wydawcy argentyńskiego portalu “Pagina 12”, został odrzucony przez sąd na niejawnym posiedzeniu, a więc bez przeprowadzania rozprawy. Sędziowie wskazali w uzasadnieniu decyzji na to, co prawnicy dostrzegali od samego początku – żadne umowy międzynarodowe nie pozwalają na uznanie, że przed polskim sądem może toczyć się sprawa o działania, jakie miały miejsce w Argentynie.

Do tego publikacja, która oburzyła obrońców dobrego imienia, pojawiła się przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o IPN. Ponadto w ustawie tej nakazano ścigać tego, kto „publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne”. Artykuł o zbrodni w Jedwabnem nie został napisany „wbrew faktom”, a zilustrowanie go zdjęciem z innego roku i innego miejsca było wynikiem pomyłki.

Analogicznie polskie sądy uznały, że nie mają podstaw, by sądzić Guya Verhofstadta za wypowiedź o Marszu Niepodległości („60 tysięcy faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy przemaszerowało 300 km od Auschwitz”), która padła z ust europosła, a więc była chroniona immunitetem. Tak samo nie będzie sądzony w Polsce redaktor naczelny niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, który pisał o polskich granatowych policjantach czasów okupacji, a samą organizację charakteryzując jako „ultranacjonalistyczną”.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. net 20.05.2018 21:33

    To są sądy w Polsce, ale czy osoby decyzyjne w nich chcą dobra dla Polski ? Niech pismak w Argentynie , czy Niemczech napisze, że nie było holokaustu. Zobaczymy co się stanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.