Specjalny fundusz studencki dla potomków niewolników

Opublikowano: 21.04.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 593

Taką uchwałę przegłosowali na zebraniu swojego samorządu studenci należący do stowarzyszenia akademickiego GU272 Advocacy Team. Chcą, aby oprócz czesnego za semestr, każdy ze studentów płacił dodatkowe 27,2 dolarów. Ma to być rekompensata dla 272 potomków niewolników sprzedanych przez uczelnię w XIX wieku.

Pomysł czeka na zatwierdzenie przez radę powierniczą uczelni, większość studentów przyjęła go z entuzjazmem. Katolicki Uniwersytet Georgetown został założony przez Towarzystwo Jezuickie. Dochód ze sprzedaży niewolników w 1838 roku sięgał wartości dzisiejszych 500 tysięcy dolarów. Rozszedł się na spłatę zadłużenia i bieżące wydatki szkoły. Dzisiejsi studenci poczuwają się do odpowiedzialności i chcą, aby z dodatkowych opłat (łącznie około 400 tys. dolarów rocznie) został sfinansowany specjalny fundusz, z którego pieniądze byłyby przeznaczane na „cele charytatywne bezpośrednio służące potomkom GU272 i innych osób, które były kiedyś niewolnikami jezuitów w Maryland”.

Uniwersytet przepraszał już za swoją dawną niegodziwą politykę – zysk ze sprzedaży niewolników zmuszanych do pracy na plantacjach należących do zakonu jezuitów stanowił ważne źródło finansowania. Później uczelnia odżegnała się od tego i nadała swoim budynkom imiona sprzedanych w 1838. Ale studenci uważają, że przeprosiny to za mało.

Władze uczelni pozostają sceptyczne. Przedstawiciel rektoratu Todd Olson stwierdził, że uchwały samorządu studentów są ważne jako światopoglądowa manifestacja, jednak nie ma zgody na to, aby decydowały o polityce uczelni. W oświadczeniu władz uczelni w mediach społecznościowych widać powątpiewanie w skuteczność pomysłu i przekonanie, że uczelnia podjęła już wystarczająco wiele inicjatyw w tym zakresie. Stwierdzono, że doprecyzowania wymagałoby wiele kwestii m.in. to, kto będzie decydował o wypłatach zebranych pieniędzy.

Wizja samorządu studentów zakładała, że pieczę nad pieniędzmi sprawowaliby wspólnie studenci i potomkowie. Niestety wygląda na to, że uczelnia nie ma za bardzo ochoty firmować inicjatywy. A temat rekompensat jest w USA ostatnio znowu żywy.

„Wielu kandydatów w wyborach prezydenckich w 2020 r., wyrażało zainteresowanie tematem podobnych odszkodowań” – poinformowała CNN.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 21.04.2019 18:46

    Lepiej jakby oddali ziemię Indianom i się wynieśli. Jakby “białe twarze” chciały zrobić fundusze aby zadośćuczynić wszystkim potomkom pokrzywdzonych i zamordowanych przez ich działalność w Ameryce, to by pieniędzy na całym świecie chyba nie starczyło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.