Spada poparcie dla Syrizy. Wróci Nowa Demokracja?

Opublikowano: 10.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 237

Dwie największe siły polityczne w Grecji mają równe wyniki z sondażach – Nowa Demokracja, liberalno-konserwatywna partia, pod rządami której doprowadzono do obecnego kryzysu, rośnie w siłę. Poparcie traci natomiast Syriza, która wyraźnie zawiodła Greków.

Wcześniejsze wybory odbędą się 20 września – są konieczne po tym, jak Aleksis Tsipras podał się do dymisji i rozwiązał poprzedni gabinet. Lewicowa partia, która zdecydowała się na kontynuację uległej polityki wobec europejskich instytucji finansowych i Niemiec, straciła większość ze swojego styczniowego poparcia w społeczeństwie, poza tym wydaje się, że grozi jej nieuchronny rozpad. Znaczna część członków ugrupowania nie chce brać udziału w realizowaniu kolejnego unijnego planu podwyżek podatków i cięć świadczeń socjalnych. Według najnowszych sondaży przewaga Syrizy nad Nową Demokracją wynosi mniej niż błąd statystyczny – na Syrizę gotowych jest głosować 26,5 proc. badanych, a na ich poprzedników 25,9 proc. Co więcej, nowy lider ugrupowania, marszałek sejmu w latach 2012-2014, wyprzedza byłego premiera w sondażach popularności. To, która partia osiągnie ostatecznie najwyższy wynik, jest kluczowe ze względu na specyfikę greckiej ordynacji wyborczej – zwycięzca otrzymuje bowiem automatycznie 50 dodatkowych miejsc w parlamencie.

Ok. 10-procentowym poparciem cieszy się Jedność Ludowa, partia stworzona przez lewicowych uciekinierów z Syrizy, której liderem jest Panagiotis Lafazanis – były minister w rządzie Tsiprasa, który konsekwentnie przeciwstawiał się przyjęciu europejskiego dyktatu finansowego. Polityk mówił jednoznacznie, że jego zdaniem decyzja premiera zmienia Grecję w „kolonię długu”, a Greków w „niewolników”. Lafazanisa poprze prawdopodobnie dotychczasowa młodzieżówka Syrizy.

Podczas przemowy w Salonikach, tym samym mieście, gdzie spisany został słynny i niezrealizowany program Syrizy, Tsipras ogłosił, że jeśli zostanie premierem, będzie dążył do renegocjacji podpisanego przez siebie „porozumienia” z Unią Europejską.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o