Spada deficyt budżetowy

Opublikowano: 25.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 337

Tak niskiego deficytu budżetowego nasze państwo nie notowało jeszcze nigdy w historii! Ministerstwo Finansów właśnie ogłosiło, że w okresie od stycznia do maja deficyt wyniósł zaledwie 0,2 mld zł, tj. 0,3 proc. całorocznego planu. Wszystko dzięki fenomenalnym rezultatom walki służb z mafią wyłudzającą VAT (wpływy z tytułu tego podatku są o 30 proc. wyższe niż rok temu) oraz wysokim przychodom z tytułu podatku CIT (mimo obniżki stawki wpływy wzrosły o 14,3 proc. r/r). I to jest prawdziwie DOBRA ZMIANA!

Deficyt budżetowy to sytuacja, w której rząd wydaje więcej pieniędzy niż posiada, a różnice “zasypuje” zaciągając nowe pożyczki. Innymi słowy – jego istnienie jest główną przyczyną powstawania nowego długu.

Obecna opozycja jeszcze przez wiele miesięcy po dojściu do władzy przez PiS straszyła Polaków, że program 500+ zniszczy finanse publiczne naszego kraju. Przedstawiciele partii Grzegorza Schetyny i Ryszarda Petru, do spółki ze sponsorowanymi przez George’a Sorosa dziennikarzami, wieszczyli gigantyczny wzrost deficytu, który miałby się przyczynić do katastrofy finansów publicznych naszego kraju. Rzeczywistość okazała się być zupełnie inna. Zgodnie z najnowszym odczytem Ministerstwa Finansów – deficyt budżetowy po maju wyniósł zaledwie 0,2 mld zł, czyli 0,3 proc. planu na cały 2017 r.!

Tak dobrego odczytu po maju w zakresie deficytu nie było jeszcze nigdy w historii. Poniżej prezentuje dane za okres styczeń-maj z dziesięciu ostatnich lat:

– 2017 (pierwsze miesiące) – deficyt: 0,2 mld zł,

– 2016 – deficyt: 13,5 mld zł,

– 2015 – deficyt: 19,6 mld zł,

– 2014 – deficyt: 22,5 mld zł,

– 2013 – deficyt: 30,9 mld zł,

– 2012 – deficyt: 27,0 mld zł,

– 2011 – deficyt: 23,7 mld zł,

– 2010 – deficyt: 32,0 mld zł,

– 2009 – deficyt: 16,3 mld zł,

– 2008 – deficyt: 1,9 mld zł.

Jaki jest główny powód tak drastycznego spadku deficytu budżetowego? Odpowiedź jest prosta – WYSTARCZY NIE KRAŚĆ. Rządowi PiS można zarzucić różne rzeczy, ale jedno z pewnością trzeba mu oddać – walka z mafią wyłudzającą (kradnącą) zwroty VAT w końcu przynosi realne efekty. Wpływy z tytułu tego podatku we wspomnianym okresie wzrosły bowiem aż o 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016!

Pozostaje mieć nadzieję, że tren utrzyma się do końca roku i po grudniu Minister Finansów będzie mógł się pochwalić jeśli nie całkowitym brakiem, to przynajmniej najmniejszym całorocznym deficytem budżetowym w historii III RP.

Na podstawie: Stooq.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Wynik na koniec roku będzie inny ale propaganda PIS rozwija się nadzwyczaj dobrze. W jednaj ze spółek skarbu państwa jakiś wzrost wyniósł 400%. Wystarczy mała zmiana w księgowości i sukces gotowy.

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

WYSTARCZY NIE KRAŚĆ i tak trzymać.
Jeżeli przedstawiciel słuzby celnej przed obiektywem mówi,że za rządów PO mieli zakaz sprawdzania dokumentów cystern z paliwem wjeżdżających do kraju to o czym więcej mówić?Europejski nakaz aresztowania dla Tuska i jego kolesi (tata wiedział,że to jest lipa haha),sąd,wyrok ,wykonanie.Zdrada kraju-szubienica.
Głupie lewaki darły mordy,że w PISie nie ma ekonomistów,że to i tamto,a tu cud.Cud ekonomiczny oparty na uczciwości.

robal
Gość
robal

Portal niewygodne.info wysuwa się na prowadzenie i będzie chyba moim ulubionym. Już kiedyś pytałem czy ktoś wie, kto prowadzi tą nową Trybunę Ludu… Nagroda Prezesa murowana.