SpaceX przed ryzykiem bankructwa firmy

Opublikowano: 01.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1884

Niedawno doszło do wycieku e-maila, w którym Elon Musk nawołuje pracowników SpaceX do szybkiego powrotu do pracy. Miliarder uważa, że brak postępów w opracowywaniu silników Raptor, naraża firmę na „realne ryzyko bankructwa”.

Źródłem informacji był portal „Space Explored” i została ona potwierdzona przez telewizję CNBC. E-mail Muska do pracowników SpaceX dostarcza więcej wyjaśnień ws. odejścia byłego wiceprezesa Willa Heltsleya na początku tego miesiąca. Heltsley został odsunięty od rozwoju Raptora tuż przed swoim odejściem. Jak zauważył Musk, kierownictwo firmy od tego czasu zagłębia się w problemy programu i odkryło, że ​​okoliczności „były znacznie poważniejsze”, niż wcześniej zgłaszano.

Silniki Raptor mają kluczową rolę do odegrania w realizacji celów SpaceX w przyszłym roku. Mowa tu nie tylko o wystrzeleniu rakiety Starship, a także jej superciężkich dopalaczy, które firma planuje wykorzystać do lotu na Księżyc, ale i nowej generacji satelit Starlink. Zdaniem Muska, będą one napędzać finansowy sukces SpaceX. Jeśli firmie nie uda się uruchomić Raptora, oznacza to, że według Muska „nie może wystrzelić satelity Starlink V2”.

Prezes zakończył swoją wiadomość do pracowników, podkreślając, że w grę wchodzi finansowa przyszłość firmy. Sytuacja jest tak tragiczna, że aby zachować płynność finansową, w przyszłym roku SpaceX będzie musiało osiągnąć prędkość jednego lotu co dwa tygodnie, aby uniknąć katastrofy. Sam Elon Musk wypowiedział się o tym przecieku na swoim profilu na „Twitterze” i tłumaczył, że istnieje poważne ryzyko, że globalna recesja mogłaby wysuszyć cały kapitał, a SpaceX mogłoby stracić miliardy na projektach Starlink i Starship. Musk zaznaczył, że podczas gdy ryzyko bankructwa jest niewielkie, nie oznacza to, iż jest ono niemożliwe.

Najwyraźniej skala zaniedbań poprzedniego wiceprezesa była znacznie większa, niż wcześniej sądził. Problem z produkcją Raptora jest zdaniem Muska największym potencjalnym niebezpieczeństwem dla przyszłości firmy. Miliarder przypomniał, że napęd został zaprojektowany aby rozpocząć życie na Marsie (i Księżycu), co wymaga około 1000 razy więcej ładunku niż wszystkie obecne rakiety ziemskie razem wzięte.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 03.12.2021 17:35

    “Miliarder uważa, że brak postępów w opracowywaniu silników Raptor…” – to zdanie jest mylące. Silnik został opracowany i nawet wielokrotnie już latał.
    Problem dotyczy tempa produkcji, bo sam Heavy Booster wymaga aż 32-33 silników!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.