Sondzie Dawn skończyło się paliwo

Opublikowano: 03.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2168

Agencja NASA musiała niedawno zakończyć misję Kosmicznego Teleskopu Keplera, a teraz powiadomiła o kolejnej stracie. Sonda Dawn, która aktualnie znajduje się na orbicie planety karłowatej Ceres, przestała kontaktować się z Ziemią. Po wyeliminowaniu wszelkich możliwych przyczyn tego stanu rzeczy, specjaliści uznali, że na pokładzie sondy skończyło się paliwo.

31 października i 1 listopada, sonda kosmiczna Dawn miała nawiązać zaplanowany kontakt z naziemną siecią Deep Space Network, czego nie zrobiła. Naukowcy z NASA ustalili, że nie doszło do awarii, a zatem najwyraźniej skoczyły się zapasy hydrazyny.

Sonda Dawn wykorzystywała ją jako paliwo, aby zmieniać swoją orientację w przestrzeni i ustawiać anteny w kierunku Ziemi celem nawiązania kontaktu. W ostatnich dniach nie skomunikowała się z nami, dlatego agencja powiadomiła o zakończeniu misji kosmicznej.

Sonda „utknęła” na orbicie planety karłowatej Ceres i pozostanie tam przez kolejne dekady. Co najważniejsze, zrealizowała wszystkie postawione przed nią zadania. Dawn wystartowała z Ziemi we wrześniu 2007 roku. Po 4 latach dotarła na orbitę planetoidy Westa, a w 2015 roku odwiedziła Ceres. Są to dwa największe ciała niebieskie z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem.

Sonda kosmiczna Dawn jako pierwsza w historii zbliżyła się do jakiegokolwiek obiektu z pasa asteroid i również jako pierwsza odwiedziła planetę karłowatą. Po 11 latach, misja dobiegła końca, ale naukowcy otrzymali ogromne ilości danych o Weście i Ceres, które należy poddać analizie, a więc niewykluczone, że dokonamy kolejnych odkryć.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: JPL.NASA.gov
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.