Sondzie Dawn skończyło się paliwo

Opublikowano: 03.11.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 10

Agencja NASA musiała niedawno zakończyć misję Kosmicznego Teleskopu Keplera, a teraz powiadomiła o kolejnej stracie. Sonda Dawn, która aktualnie znajduje się na orbicie planety karłowatej Ceres, przestała kontaktować się z Ziemią. Po wyeliminowaniu wszelkich możliwych przyczyn tego stanu rzeczy, specjaliści uznali, że na pokładzie sondy skończyło się paliwo.

31 października i 1 listopada, sonda kosmiczna Dawn miała nawiązać zaplanowany kontakt z naziemną siecią Deep Space Network, czego nie zrobiła. Naukowcy z NASA ustalili, że nie doszło do awarii, a zatem najwyraźniej skoczyły się zapasy hydrazyny.

Sonda Dawn wykorzystywała ją jako paliwo, aby zmieniać swoją orientację w przestrzeni i ustawiać anteny w kierunku Ziemi celem nawiązania kontaktu. W ostatnich dniach nie skomunikowała się z nami, dlatego agencja powiadomiła o zakończeniu misji kosmicznej.

Sonda „utknęła” na orbicie planety karłowatej Ceres i pozostanie tam przez kolejne dekady. Co najważniejsze, zrealizowała wszystkie postawione przed nią zadania. Dawn wystartowała z Ziemi we wrześniu 2007 roku. Po 4 latach dotarła na orbitę planetoidy Westa, a w 2015 roku odwiedziła Ceres. Są to dwa największe ciała niebieskie z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem.

Sonda kosmiczna Dawn jako pierwsza w historii zbliżyła się do jakiegokolwiek obiektu z pasa asteroid i również jako pierwsza odwiedziła planetę karłowatą. Po 11 latach, misja dobiegła końca, ale naukowcy otrzymali ogromne ilości danych o Weście i Ceres, które należy poddać analizie, a więc niewykluczone, że dokonamy kolejnych odkryć.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: JPL.NASA.gov
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o