Sonda Chandrayaan-2 zderzyła się z Księżycem

Opublikowano: 08.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 16

W piątek wieczorem czasu polskiego, indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan-2 miała wykonać miękkie lądowanie na Księżycu. W Indiach mówiło się, że jest to historyczne wydarzenie. Niestety dosłownie tuż przed lądowaniem, naukowcy stracili kontakt z lądownikiem i wszystko wskazuje na to, że sonda rozbiła się o powierzchnię.

Misja Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych rozpoczęła się 22 lipca – sonda kosmiczna Chandrayaan-2 została wystrzelona z pomocą ciężkiej rakiety nośnej GSLV Mk3 z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan. Po wykonaniu licznych manewrów, na początku września zbliżyła się do Księżyca. Lądownik Vikram wraz z łazikiem Pragyan oddzielił się od orbitera i stopniowo zmniejszał swoją wysokość nad powierzchnią Księżyca.

W piątek po godzinie 22:00 czasu polskiego, lądownik Vikram miał wykonać miękkie lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca. Indyjska maszyna byłaby tam jako pierwsza. Jednak na kilka minut przed planowanym lądowaniem, gdy lądownik znajdował się na wysokości około 2 km nad powierzchnią, naukowcy z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych niespodziewanie utracili kontakt z maszyną, dlatego uznano, że rozbiła się, a misja zakończyła się porażką.

Misja Chandrayaan-2, warta około 140 milionów dolarów, miała przede wszystkim zbadać kratery księżycowe, w których może znajdować się woda, a także zmierzyć występujące na Księżycu trzęsienia. Jednak nieudane lądowanie wcale nie zakończyło misji. Naukowcy pomyślnie zdołali umieścić orbiter, który przez rok będzie krążył wokół Księżyca i wykonywał badania.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ScienceMag.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Przynajmniej zdobyli się na ogłoszenie prawdy w odróżnieniu od tych wszystkich, którzy wyłącznie kłamali, bo jeszcze nikt i nic nie wylądowało na Księżycu.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ