Sonda Chandrayaan-2 zderzyła się z Księżycem

Opublikowano: 08.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 979

W piątek wieczorem czasu polskiego, indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan-2 miała wykonać miękkie lądowanie na Księżycu. W Indiach mówiło się, że jest to historyczne wydarzenie. Niestety dosłownie tuż przed lądowaniem, naukowcy stracili kontakt z lądownikiem i wszystko wskazuje na to, że sonda rozbiła się o powierzchnię.

Misja Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych rozpoczęła się 22 lipca – sonda kosmiczna Chandrayaan-2 została wystrzelona z pomocą ciężkiej rakiety nośnej GSLV Mk3 z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan. Po wykonaniu licznych manewrów, na początku września zbliżyła się do Księżyca. Lądownik Vikram wraz z łazikiem Pragyan oddzielił się od orbitera i stopniowo zmniejszał swoją wysokość nad powierzchnią Księżyca.

W piątek po godzinie 22:00 czasu polskiego, lądownik Vikram miał wykonać miękkie lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca. Indyjska maszyna byłaby tam jako pierwsza. Jednak na kilka minut przed planowanym lądowaniem, gdy lądownik znajdował się na wysokości około 2 km nad powierzchnią, naukowcy z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych niespodziewanie utracili kontakt z maszyną, dlatego uznano, że rozbiła się, a misja zakończyła się porażką.

Misja Chandrayaan-2, warta około 140 milionów dolarów, miała przede wszystkim zbadać kratery księżycowe, w których może znajdować się woda, a także zmierzyć występujące na Księżycu trzęsienia. Jednak nieudane lądowanie wcale nie zakończyło misji. Naukowcy pomyślnie zdołali umieścić orbiter, który przez rok będzie krążył wokół Księżyca i wykonywał badania.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ScienceMag.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 08.09.2019 12:07

    Przynajmniej zdobyli się na ogłoszenie prawdy w odróżnieniu od tych wszystkich, którzy wyłącznie kłamali, bo jeszcze nikt i nic nie wylądowało na Księżycu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.