Zachęcają do walki z nieuczciwymi pracodawcami

Opublikowano: 04.02.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 414

NSZZ „Solidarność” wraz z Państwową Inspekcją Pracy chcą walczyć z nieuczciwymi pracodawcami, którzy niezgodnie z prawem płacą swoim pracownikom mniej niż 13 złotych za godzinę pracy. Tym samym ruszyła akcja „13 zł… i nie kombinuj”, w której związkowcy zachęcają do dzielenia się informacjami na temat łamania prawa dotyczącego minimalnego wynagrodzenia.

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” poinformowali, że otrzymują sygnały z całego kraju, które świadczą o tym, iż nieuczciwi pracodawcy nie przestrzegają nowej stawki godzinowej, wprowadzonej w Polsce od 1 stycznia. Na razie na te informacje zareagowała Państwowa Inspekcja Pracy, stąd przedsiębiorcy mogą spodziewać się większej liczby kontroli ze strony inspektorów pracy. W trybie priorytetowym blisko 59 z nich zostało w tym celu „wysłanych w teren”. Dzięki swoim uprawnieniom PIP będzie mógł nałożyć na nieuczciwe firmy grzywnę w wysokości do 30 tys. zł.

Organ prasowy „Solidarności”, czyli „Tygodnik Solidarność”, uruchomił na swoich stronach internetowych formularz zgłoszeniowy, dzięki któremu pracownicy mogą poinformować o nieuczciwych praktykach ze strony swoich pracodawców. Związkowcy zapewniają anonimowość, tym niemniej we wniosku należy podać swoje imię, nazwisko, telefon kontaktowy oraz e-mail, wraz z krótkim uzasadnieniem. Następnie informacja o nieprawidłowościach trafia do PIP.

Media od kilkunastu dni podają informację na temat nieuczciwych praktyk ze strony pracodawców, którzy obchodzą wprowadzoną 1 stycznia minimalną stawkę za godzinę pracy. Najczęściej nakładają więc na swoich pracowników wysokie kary za najdrobniejsze przewinienia, czy też wymagają opłat za koszt służbowego wyposażenia. Ten ostatni proceder dotyczy przede wszystkim ochroniarzy oraz sprzątaczek.

Na podstawie: Tysol.pl, WP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 8pasanger 04.02.2017 22:43

    Jesli chcecie żeby ktoś wam pomógł realnie albo chociaż spróbował coś zrobić to macie Inicjatywę Pracowniczą, Związek Syndykalistów Polski, ZZ ,,Zmiana”(wywalczyli ostatnio podwyżki w Kauflandzie) Solimarność odradzam stanowczo.Wiele razy dowiedli, że współpracują z kierownictwem firm i niszczą ,,konfliktowych pracowników” konfliktowych czyli tych co nie chcą za darmo odwalać nadgodzin albo domagają się przestrzegania stawki minimalnej.W Amazonie chociażby…
    http://ozzip.pl/teksty/informacje/wielkopolskie/item/1954-prawdziwe-oblicze-solidarnosci

  2. emhyr 05.02.2017 13:25

    Solidarność to myśli jak tu zarobić dla swoich działaczy, a nie jak poprawić byt pracowniczy, to moloch który powinien być zrestrukturyzowany albo zamknięty. Sami pracownicy w zakładach powinni działać, tworzyć takie organizację, co oczywiście pracodawcy nie będzie się podobać, ale powinno to być w konstytucji zapisane, ale czekajcie my jesteśmy kolonią jeuropy zachodniej i mamy niewolniczo pracować, nie strajkować!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.