Solidarność wobec głodu po restrykcjach antycovidowych

Opublikowano: 26.08.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 900

Do jesieni zeszłego roku neoliberalne Chile uchodziło w mediach za kraj stabilny i prosperujący, aż wybuch społecznego buntu odkrył wielkie obszary biedy i poniżenia w państwie zarządzanym przez cyniczną oligarchię. Długie i ścisłe restrykcje antyepidemiczne posłużyły jej do zduszenia protestów, wywołując przy okazji wielkie bezrobocie i głód. Ludzie organizują się, by temu zaradzić.

Siedmiomilionowa stolica kraju Santiago przeżyła już czasy licznych „zup ludowych” za dyktatury gen. Pinocheta (1973-1990), szefa państwa po zamachu stanu, który na zlecenie amerykańskie wprowadził siłą eksperyment neoliberalny. Podobnie jak wtedy, za obecnych rządów miliardera Piñery w ludowych dzielnicach miasta mnożą się inicjatywy robienia posiłków dla rodzin i osób pozbawionych wszelkich dochodów na skutek „wojny z koronawirusem”. Od początku zniesienia powszechnego aresztu domowego (tzw. ślepej kwarantanny) w mieście powstało już ponad 400 punktów wydawania posiłków.

Dla korzystających z tej pomocy to często jedyne jedzenie na dzień. Kościół, rozbity po licznych aferach pedofilskich, nie przejawia prawie żadnej inicjatywy, więc za organizację kuchni ludowych wzięły się kolektywy lewicowe, anarchistyczne i sami mieszkańcy. Przeważają wśród nich kobiety, jak sąsiedzka grupa „Wojowniczek” w wielkiej dzielnicy Peñalolén, gdzie powstało już prawie 80 podobnych inicjatyw. „Wojowniczki” zapewniły sobie najpierw zaopatrzenia u rolników, czy w supermarketach wyrzucających dobre jedzenie i oprócz zupy, oferują drugie dania. Nie miały doświadczenia w żywieniu zbiorowym, ale wobec pogarszającej się każdego dnia sytuacji dały radę.

Do ludowego ruchu antygłodowego („Żywność dla wszystkich”) dołączyły też niektóre restauracje, nawet luksusowe, razem 14 miejsc, wydających ok. 6. tys. posiłków tygodniowo. „Najważniejsze to żeby było smacznie, żeby wypełniało duszę i żołądek” – mówiła prasie Carolina Bazan, która w zeszłym roku została najlepszą szefową kuchni w Ameryce Południowej. Zwykłe, solidarnościowe kuchnie ludowe nie mają medialnej reklamy, lecz to one zapewniają posiłki największej liczbie ubogich. Podobne sieci powstają w innych miastach, jak Antofagasta, Valparaiso i Viña del Mar.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. kozik 27.08.2020 07:03

    Kapitalizm(monetaryzm/plutokracja) prowadzi do dyktatury jednostek nad ogółem.
    Demokracja prowadzi do socjalizmu, a sam socjalizm prowadzi do dyktatury ogółu nad jednostką.
    Tak źle, a tak niedobrze.

  2. cacor 27.08.2020 18:16

    Skrajności nigdy się nie sprawdzały: ani socjalizm, ani pełny kapitalizm czy też demokracja, w której każdy ma ważny głos. Aniby dlaczego waga głosu bezrobotnego, żyjącego z zasiłku, ma być taka sama jak waga głosu uczciwie pracującego i odprowadzającego podatki? Dlaczego osoby żyjące z socjalu mają decydować jak ten socjal ma wyglądać? Przecież właśnie z tego powodu dochodzi do nadużyć (vide głosowanie w sejmie nad wysokością uposażenia parlamentarzystów).

  3. Fenix 28.08.2020 08:44

    @ cacor” Aniby dlaczego waga głosu bezrobotnego, żyjącego z zasiłku, ma być taka sama jak waga głosu uczciwie pracującego i odprowadzającego podatki?” Z prostego powodu , ja , on i ty to ludzie! System każe ci odprowadzać podatki , zmień system! Ludzi nie zmienisz. Błędem jest myślenie i czekanie że ludzie się zmienią , pozostając w obecnym systemie wyzyskujących i wyzyskiwanych , widzimy i odczuwamy efekty. Prawda o sobie, nas wyzwoli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.