„Solidarność” obawia się taniej konkurencji z Ukrainy

Opublikowano: 05.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1502

Przewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara obawia się wykorzystywania ukraińskich uchodźców przez przedsiębiorców działających w Polsce. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznaje bowiem, że tylko jedna czwarta z nich otrzymała umowy o pracę. To natomiast prowadzi do pogorszenia sytuacji wszystkich pracowników w naszym kraju.

Bujara w rozmowie z Radiem Gdańsk przypomniał, że związki zawodowe od dawna dostrzegały problem chronicznego braku rąk do pracy w polskim handlu. Przedsiębiorcy mieli twierdzić, że brakuje chętnych, których jednak można byłoby obecnie znaleźć wśród uchodźców z Ukrainy. Spora część z nich ma znać język polski, dlatego mieliby oni szansę na zatrudnienie.

„Solidarność” jednocześnie wystosowała apel, aby firmy zatrudniały ukraińskich obywateli na równych zasadach z Polakami. Czyli nie poprzez agencje pracy tymczasowej, które oferują głównie śmieciowe warunki pracy. Pracownicy najemni podejmujący pracę za ich pośrednictwem nie mają bowiem jasnych informacji o swoim wynagrodzeniu, czasie pracy czy o zwolnieniu lekarskim.

W ten sposób dochodzi zwłaszcza do wykorzystywania ludzi uciekających przed wojną. Nie znając specyfiki polskiego rynku pracy nie wiedzą bowiem, na co mogą się godzić, a co jest niezgodne z prawem. Wielu Ukraińców jest więc zatrudnianych za płacę minimalną, a przedsiębiorcy wykorzystują choćby możliwość uzależniania wynagrodzenia od frekwencji w pracy.

Zdaniem Bujary niepokojącym zjawiskiem jest powszechność zatrudniania uchodźców na umowach śmieciowych. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała zresztą, że tylko 25 proc. osób uciekających przed wojną otrzymała umowę o pracę.

„To dowód tego, o czym mówimy. Nie chcemy godzić się na takie traktowanie pracowników. Ten medal ma dwie strony: skoro po czasie pracownicy z Ukrainy będą pracowali na gorszych warunkach, staną się tańszymi pracownikami, to poniekąd będą zastępowali naszych polskich wieloletnich pracowników” – podkreślił jeden z liderów „Solidarności”.

Jednym z elementów walki z tym procederem jest uruchomienie specjalnej infolinii. Towarzyszyć jej będą również materiały informacyjne dotyczące praw pracowniczych.

Na podstawie: RadioGdansk.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 05.04.2022 18:04

    Jestem członkiem tego związku ale jest mi wstyd za to że na czele siedzą ludzie którzy dbają tylko o swój interes .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.