Socjalista Pedro Castillo proklamowany prezydentem Peru

Opublikowano: 21.07.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1045

Peruwiańska państwowa komisja wyborcza ogłosiła w końcu, po ponad miesiącu od drugiej tury wyborów, że oficjalnie wygrał je 51-letni Pedro Castillo. Dostał 50,12 proc. głosów, podczas gdy jego prawicowa rywalka Keiko Fujimori 49,87 proc. Córka b. prezydenta (siedzącego dziś w więzieniu za liczne przestępstwa) postanowiła uznać ten wynik.

Fujimori, której również grozi długoletnie więzienie za malwersacje finansowe i łapówki, przez cały czas kwestionowała zwycięstwo Castillo, lecz w ostatniej chwili zmieniła zdanie: „Ogłaszam dziś, że wypełniając moje zobowiązania, szczególnie wobec wszystkich Peruwiańczyków i społeczności międzynarodowej, uznaję rezultat wyborów, gdyż wymaga tego Konstytucja, której przysięgałam bronić”. To otwiera drogę Castillo do władzy w kraju, bez groźby wojny domowej.

Misje obserwacyjne Organizacji Państw Amerykańskich, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej stwierdziły jednogłośnie, że wybory w Peru były wolne i przejrzyste. „W imię mej rodziny, chciałbym podziękować władzom wyborczym i partiom politycznym, które wzięły udział w tym demokratycznym święcie. (…) Drodzy rodacy, moje serce pozostaje otwarte dla każdego z was!” – mówił Castillo zaraz po proklamacji do setek swych zwolenników zgromadzonych przed siedzibą jego partii Peru Libre w Limie.

Nowy prezydent obejmie władzę za tydzień, wraz z zakończeniem kadencji tymczasowego prezydenta Francisco Sagastiego. Castillo jest wierzącym katolikiem pochodzącym z ubogiej, prowincjonalnej rodziny, oddanym przede wszystkim szkolnictwu – przez wiele lat był nauczycielem. Pragnie znacjonalizować bogactwa naturalne kraju, energetyczne i mineralne, które dziś należą do koncernów międzynarodowych. Jego program przewiduje też stworzenie miliona miejsc pracy w ciągu roku, inwestycje publiczne na rzecz rozbudowy infrastruktury. Chciałby ponadto powołać Konstytuantę, która napisałaby nową Konstytucję, która ograniczyłaby wpływy tzw. wolnego rynku, dołującego kraj od dziesięcioleci.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.