Liczba wyświetleń: 631
Edward Snowden 1 sierpnia uzyskał tymczasowe schronienie w Rosji i już opuścił strefę tranzytową portu lotniczego Szeremietiewo. Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił informacje o elektronicznym i telefonicznym śledzeniu przez amerykańskie służby specjalne prostych obywateli, przebywał w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska prawie miesiąc. Dzisiaj, opuszczając terminal wsiadł do taksówki i udał się w nieznanym kierunku.
Edward Snowden uzyskał zaświadczenie z Federalnej Służby Migracyjnej i przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej. Teraz przez rok jest on pod ochroną rosyjskiej konstytucji, wytłumaczył adwokat Edwarda Snowdena, członek Izby Społecznej Anatolij Kuczerena: „Wydano zaświadczenie o schronieniu tymczasowym na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem rosyjskim ten dokument wydawany jest na jeden rok.”
Co dalej będzie robić Snowden – na razie nie wiadomo. Nie wiadomo czy on sam nawet podjął decyzję. Co więcej, nie chce on zbyt długo pozostawać w Rosji. Tutaj jest on zobowiązany obietnicą niepropagowania informacji, która szkodziłaby USA. A ponieważ Snowden uważa siebie za obrońcę praw człowieka, trudno mu będzie trzymać w tajemnicy informacje o metodach pracy amerykańskich służb specjalnych. Ale Snowdenowi nie będzie łatwo przedostać się do innego kraju. USA nie skrywają zamiaru zdobycia agenta w swoje ręce w każdy możliwy sposób – przypomnijmy sobie incydent z samolotem prezydenta Boliwii Evo Moralesa, mówi politolog Siergiej Markow. „Jeżeli Amerykanie będą nadal blokować pobyt Snowdena w Rosji, to wtedy będzie on zmuszony do pozostania tutaj. Nie możemy wydać go z naszego terytorium z kilku przyczyn. Po pierwsze nie mamy umowy z Amerykanami o wzajemnym wydawaniu przestępców: proponowaliśmy zawarcie takiej umowy wiele razy, ale oni odmawiali. Oprócz tego Snowden nie naruszył żadnych rosyjskich praw.”
Były pracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden nazwał „triumfem sprawiedliwości” decyzję rosyjskich władz o udzieleniu mu azylu.
Jednak Edward Snowden ma nadzieję, że światowa społeczność już nie przymknie oczu na rażące naruszenia norm prawa – zarówno amerykańskiego, jak i międzynarodowego. „Jakiś miesiąc temu miałem wszystko – rodzinę, majątek, praktycznie raj. Miałem także możliwość bez żadnego kodu otrzymywać, czytać wszystko co do siebie piszecie – czyjąkolwiek korespondencję w dowolnym czasie. To siła, która może zmienić los człowieka. Ale to także poważne naruszenie prawa. 4 i 5 poprawki konstytucji USA, 12 artykuł Deklaracji Praw Człowieka, a także wielu innych porozumień zakazują funkcjonowania takich systemów masowej wszechobecnej inwigilacji.”
Ojciec byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena, który otrzymał tymczasowy azyl w Federacji Rosyjskiej, podziękował Rosji i Władimirowi Putinowi za pomoc udzieloną jego synowi. „Jestem bardzo wdzięczny państwu rosyjskiemu i Władimirowi Putinowi” – oświadczył Lon Snowden w wywiadzie dla dziennikarzy.
Udzielenie azylu Edwardowi Snowdenowi przez Rosję raczej nie wpłynie na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy odnośnie udziału w szczycie G20, który w dniach 5-6 września odbędzie się w Petersburgu – powiedział w wywiadzie dla „Głosu Rosji” dyrektor generalny Centrum Informacji Politycznej Rosji, Aleksiej Muchin.
Tymczasem w USA republikański senator John McCain powiedział, że przyznanie Snowdenowi azylu to „policzek dla wszystkich Amerykanów” i wezwał administrację Obamy do „fundamentalnej rewizji” swoich stosunków z Rosją. Jego zdanie poparł republikanin Lindsey Graham, który domaga się „podjęcia przeciw Rosji ostrych środków odwetowych”.
Amerykański senator Robert Menendez uważa, że sytuacja związana z byłym agentem CIA zaszkodzi stosunkom Rosji i USA. „Edward Snowden to zbieg, który powinien trafić na salę sądową w USA. Niezależnie od faktu, że Rosja udzieliła mu azylu na okres jednego roku, działania te są porażką dla stosunków USA i Rosji” – powiedział Menendez.
W Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych sytuacji związanej z byłym agentem CIA nie skomentowano, stwierdzając, że jest to „dwustronna kwestia między USA i Rosją”. Przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego UE, Henri Malosse, uznał z kolei udzielenie Snowdenowi tymczasowego azylu za zgodne z prawem.
Amnesty International pozytywnie ocenia udzielenie przez Rosję tymczasowego azylu byłemu rosyjskiemu pracownikowi amerykańskich służb specjalnych, Edwardowi Snowdenowi – oświadczył w czwartek szef przedstawicielstwa organizacji w Moskwie, Siergiej Nikitin.
Organizacja WikiLeaks za pośrednictwem Twittera potwierdziła, że jej pracownicy na bieżąco monitorują „stan” byłego agenta CIA od momentu jego pojawienia się w Hong Kongu.
Źródło: Głos Rosji
Ciekawe co USA by zrobiło Snowdenowi, gdyby Rosja nie udzieliła mu azylu? „Samobójstwo”, wieloletni wyrok i więzienie, a może kara śmierci. A przestępstwo tak błahe z mojego punktu widzenia, nawet przestępstwem bym tego nie nazwała.
http://niezaleznatelewizja.pl/2013/07/alternews-31-07-2013/
tu o snowdenie co nieco