Snowden opuścił lotnisko Szeremietiewo

Opublikowano: 02.08.2013 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 528

Edward Snowden 1 sierpnia uzyskał tymczasowe schronienie w Rosji i już opuścił strefę tranzytową portu lotniczego Szeremietiewo. Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił informacje o elektronicznym i telefonicznym śledzeniu przez amerykańskie służby specjalne prostych obywateli, przebywał w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska prawie miesiąc. Dzisiaj, opuszczając terminal wsiadł do taksówki i udał się w nieznanym kierunku.

Edward Snowden uzyskał zaświadczenie z Federalnej Służby Migracyjnej i przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej. Teraz przez rok jest on pod ochroną rosyjskiej konstytucji, wytłumaczył adwokat Edwarda Snowdena, członek Izby Społecznej Anatolij Kuczerena: “Wydano zaświadczenie o schronieniu tymczasowym na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem rosyjskim ten dokument wydawany jest na jeden rok.”

Co dalej będzie robić Snowden – na razie nie wiadomo. Nie wiadomo czy on sam nawet podjął decyzję. Co więcej, nie chce on zbyt długo pozostawać w Rosji. Tutaj jest on zobowiązany obietnicą niepropagowania informacji, która szkodziłaby USA. A ponieważ Snowden uważa siebie za obrońcę praw człowieka, trudno mu będzie trzymać w tajemnicy informacje o metodach pracy amerykańskich służb specjalnych. Ale Snowdenowi nie będzie łatwo przedostać się do innego kraju. USA nie skrywają zamiaru zdobycia agenta w swoje ręce w każdy możliwy sposób – przypomnijmy sobie incydent z samolotem prezydenta Boliwii Evo Moralesa, mówi politolog Siergiej Markow. “Jeżeli Amerykanie będą nadal blokować pobyt Snowdena w Rosji, to wtedy będzie on zmuszony do pozostania tutaj. Nie możemy wydać go z naszego terytorium z kilku przyczyn. Po pierwsze nie mamy umowy z Amerykanami o wzajemnym wydawaniu przestępców: proponowaliśmy zawarcie takiej umowy wiele razy, ale oni odmawiali. Oprócz tego Snowden nie naruszył żadnych rosyjskich praw.”

Były pracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden nazwał „triumfem sprawiedliwości” decyzję rosyjskich władz o udzieleniu mu azylu.

Jednak Edward Snowden ma nadzieję, że światowa społeczność już nie przymknie oczu na rażące naruszenia norm prawa – zarówno amerykańskiego, jak i międzynarodowego. “Jakiś miesiąc temu miałem wszystko – rodzinę, majątek, praktycznie raj. Miałem także możliwość bez żadnego kodu otrzymywać, czytać wszystko co do siebie piszecie – czyjąkolwiek korespondencję w dowolnym czasie. To siła, która może zmienić los człowieka. Ale to także poważne naruszenie prawa. 4 i 5 poprawki konstytucji USA, 12 artykuł Deklaracji Praw Człowieka, a także wielu innych porozumień zakazują funkcjonowania takich systemów masowej wszechobecnej inwigilacji.”

Ojciec byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena, który otrzymał tymczasowy azyl w Federacji Rosyjskiej, podziękował Rosji i Władimirowi Putinowi za pomoc udzieloną jego synowi. „Jestem bardzo wdzięczny państwu rosyjskiemu i Władimirowi Putinowi” – oświadczył Lon Snowden w wywiadzie dla dziennikarzy.

Udzielenie azylu Edwardowi Snowdenowi przez Rosję raczej nie wpłynie na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy odnośnie udziału w szczycie G20, który w dniach 5-6 września odbędzie się w Petersburgu – powiedział w wywiadzie dla “Głosu Rosji” dyrektor generalny Centrum Informacji Politycznej Rosji, Aleksiej Muchin.

Tymczasem w USA republikański senator John McCain powiedział, że przyznanie Snowdenowi azylu to „policzek dla wszystkich Amerykanów” i wezwał administrację Obamy do „fundamentalnej rewizji” swoich stosunków z Rosją. Jego zdanie poparł republikanin Lindsey Graham, który domaga się „podjęcia przeciw Rosji ostrych środków odwetowych”.

Amerykański senator Robert Menendez uważa, że sytuacja związana z byłym agentem CIA zaszkodzi stosunkom Rosji i USA. „Edward Snowden to zbieg, który powinien trafić na salę sądową w USA. Niezależnie od faktu, że Rosja udzieliła mu azylu na okres jednego roku, działania te są porażką dla stosunków USA i Rosji” – powiedział Menendez.

W Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych sytuacji związanej z byłym agentem CIA nie skomentowano, stwierdzając, że jest to „dwustronna kwestia między USA i Rosją”. Przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego UE, Henri Malosse, uznał z kolei udzielenie Snowdenowi tymczasowego azylu za zgodne z prawem.

Amnesty International pozytywnie ocenia udzielenie przez Rosję tymczasowego azylu byłemu rosyjskiemu pracownikowi amerykańskich służb specjalnych, Edwardowi Snowdenowi – oświadczył w czwartek szef przedstawicielstwa organizacji w Moskwie, Siergiej Nikitin.

Organizacja WikiLeaks za pośrednictwem Twittera potwierdziła, że jej pracownicy na bieżąco monitorują „stan” byłego agenta CIA od momentu jego pojawienia się w Hong Kongu.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aida 02.08.2013 21:30

    Ciekawe co USA by zrobiło Snowdenowi, gdyby Rosja nie udzieliła mu azylu? “Samobójstwo”, wieloletni wyrok i więzienie, a może kara śmierci. A przestępstwo tak błahe z mojego punktu widzenia, nawet przestępstwem bym tego nie nazwała.

  2. Lakszmi 03.08.2013 02:43

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.