Smog wawelski

Opublikowano: 27.01.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 607

Mieszkańcy Krakowa apelują do władz samorządowych o interwencję w związku z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza w mieście. Pomóż im, podpisując petycję!

Inicjatywa Krakowski Alarm Smogowy zwraca uwagę na dramatyczną jakość powietrza w dawnej stolicy Polski. W sezonie grzewczym jego zanieczyszczenie regularnie i wielokrotnie przekracza dopuszczalne wartości, co zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców. Badania naukowe wykazały, że zanieczyszczenia stwierdzone pod Wawelem wywołują zaostrzenia astmy i inne choroby górnych dróg oddechowych, zwiększają ryzyko zawału serca oraz nowotworów; powodują także podwyższone ryzyko zdrowotne dla płodów i rozwoju dzieci. Zła jakość powietrza ma również wymiar finansowy – generuje dodatkowe koszty opieki zdrowotnej, może także znacząco obniżyć atrakcyjność Krakowa dla turystów i inwestorów.

Autorzy petycji zwracają się do władz samorządowych z apelem o rozwiązanie tego problemu, postulując szereg rozwiązań. Pierwszym z nich jest niezwłoczne wprowadzenie w Krakowie zakazu palenia węglem i innymi paliwami stałymi w piecach domowych (to główny powód zanieczyszczenia powietrza), przy uwzględnieniu kilkuletniego okresu przejściowego na dostosowanie instalacji grzewczych. Nalegają przy tym na zapewnienie dofinansowania przyłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wymiany pieców węglowych na gazowe czy inne źródła ciepła niepowodujące niskiej emisji. Apelują także o system dopłat dla ludzi najuboższych, których nie będzie stać na poniesienie zwiększonych kosztów ogrzewania. Domagają się również zwiększenia skuteczności działań straży miejskiej w zwalczaniu palenia śmieci, m.in. poprzez wprowadzenie wysokich kar.

Ponadto, mieszkańcy proponują ograniczenie ruchu samochodowego przy jednoczesnym dostosowaniu komunikacji publicznej do potrzeb społecznych oraz rozwoju infrastruktury rowerowej (Kraków jest jednym z trzech miast w Polsce, w których zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu pochodzącym ze spalin znacząco przekracza dopuszczalne wartości).

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. davidoski 27.01.2013 09:04

    O, z tym ostatnim postulatem to trafili. Władze samodządowe wyjdą temu postulatowi ochoczo naprzeciw wprowadzając podwyższoną opłatę parkingową. 10 PLN za 30 min. w centrum i korzystne 19 PLN za 1 godzinę. By żyło się lepiej! Wszystkim!

  2. egzopolityka 27.01.2013 10:07

    Od stu lat znane są technologie pozyskiwania ekologicznej i bardziej wydajnej od energii atomowej “energii punktu zerowego” odkryte jeszcze przez Teslę. Niestety ludzie u władzy natychmiast blokują wszelkie działania naukowców w tym względzie tak, że już społeczność naukowa jest zastraszona tą korupcją i nawet nie chce dyskutować kwestii energii punktu zerowego. Na ostatniej prelekcji w AGH w Krakowie zapytałem profesora siedzącego na sali, czemu technologie energii punktu zerowego nie są nauczane na uniwersytetach. Przy tym zdaniu profesor cały czas patrzył tylko na prawo i lewo, jak uniknąć tego tematu i zaraz skręcił na gaz ziemny.

  3. cetes 27.01.2013 10:30

    Przecież Krakusy dobrowolnie zamknęli dolinę, w której leży Kraków, kopcami.
    Wyjście jest: rozkopać te megalomańskie kopce i naturalna wentylacja natychmiast zrobi porządek ze smogiem.

  4. ARTUR 27.01.2013 12:11

    Tak , słyszałem o pomstowaniu mieszkańców na władze ale nie o smog lecz o brak dochodów dzięki którym można by ogrzewać gazem .Kraków powinien być jak pod jurysdykcją Polaków a nie przybłędów ze świata którzy mówią że coś im się należy , jeśli władza nie potrafi rządzić gospodarką aby ludzie mieli dobrą pracę to może niech nie przeszkadzają mafii która daje sobie radę .

  5. qhashbba 27.01.2013 15:32

    @ ARTUR Dla nich każda forma konkurencji jest nie na rękę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.