Śmiertelnie niebezpieczny gatunek szerszenia coraz bliżej Polski

Opublikowano: 02.03.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2510

Najbardziej groźny i niebezpieczny dla ludzi i pszczół gatunek szerszenia już za kilka lat może przybyć do Polski. Zaobserwowano go już w Niemczech, a w 2004 roku osiedlił się w południowej części Francji.

Inwazja agresywnego szerszenia na Europę zaczęła się w 2004 roku we Francji, dokąd podobno trafił z transportem chińskiej porcelany. Na południu kraju co najmniej kilka owadów założyło kolonie. Od tego czasu zasięg rozprzestrzeniania się tego gatunku co roku zwiększa się o 100 km w różnych kierunkach.

W zeszłym roku szerszenie widziano w mieście Hesja w środkowych Niemczech, co wskazuje na to, że groźne azjatyckie owady mogą dostać się do Polski w ciągu najbliższych kilku lat.

Największe zagrożenie szerszenie niosą dla alergików. Ale użądlenia mogą być śmiertelne nie tylko dla osób uczulonych na ugryzienia owadów, lecz również dla odpornych na jad, ponieważ jego koncentracja może być zbyt duża. W Japonii od użądleń tych niebezpiecznych szerszeni ginie około 40 osób rocznie.

Oprócz ludzi zagrożone są również pszczoły. Co roku jedno gniazdo szerszenia azjatyckiego jest w stanie zlikwidować co najmniej 20 tysięcy pszczół rocznie.

Do naturalnych wrogów tego gatunku owadów należą sikory, kury gołoszyjki i trzmielojady, które polują na szerszenia, oraz takie pasożyty jak muchówka i nicienie. Pszczoły również mają swój sposób na walkę z nieprzyjacielem. Polega on na synchronicznym brzęczeniu, które wywołuje przerażenie u szerszeni azjatyckich.

Jednak najbardziej skuteczny sposób walki z nimi to środki owadobójcze. Najlepiej opracowali je Francuzi, którzy od lat zmagają się z inwazją agresywnych owadów. Potwierdzają jednak, że pozbyć się tych owadów już się nie da. Pułapki, które stawiają europejscy pszczelarze, nie dają rezultatów.

Naturalnie ten gatunek występuje w Kraju Nadmorskim w Rosji oraz w Południowej i Południowo-Wschodniej Azji.

Zdjęcie: Yasunori Koide (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
skrzypkima
Użytkownik
skrzypkima

Ba, występuje już na południu Anglii.