Śmiertelne kolejki do lekarzy

Opublikowano: 20.04.2014 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 334

Zanim chory dostanie się do lekarza, może już nie żyć. Od momentu wykrycia raka płuc pacjent czeka średnio pół roku na rozpoczęcie leczenia. Z najnowszego raportu Fundacji Watch Health Care wynika, że kolejki przed polskimi gabinetami nie maleją, a w wielu wypadkach rosną – ujawnia “Gazeta Polska Codziennie”.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz od początku urzędowania zapowiada, że skróci kolejki do lekarzy, mimo to na wizyty w gabinetach czeka się wciąż tyle samo, a nawet dłużej. Kilka miesięcy po objęciu przez Arłukowicza teki szefa resortu zdrowia średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił 2,4 miesiąca (styczeń/luty 2012). Po dwóch latach wzrósł do 2,5 miesiąca. Oczywiście bywało i gorzej. Prawie rok temu był to cały kwartał.

Najwięcej cierpliwości muszą wykazywać pacjenci cierpiący na schorzenia wymagające leczenia ortopedycznego i z dziedziny traumatologii narządów ruchu. Tu średni czas oczekiwania sięga niemal 10 miesięcy (9,6 miesięcy). Nie lepiej jest w stomatologii – prawie 9 miesięcy (8,6 miesięcy). Autorzy raportu wskazują, że jednym z największych problemów pacjentów jest utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Na szczycie tej niechlubnej statystyki znajdują się ortodonci – 11,5 miesiąca.

W bardzo trudnej sytuacji znajdują się chorzy onkologiczni. Z raportu wynika, że pacjent taki napotyka ograniczenia na każdym etapie, począwszy od konsultacji, poprzez diagnostykę, po leczenie. Np. chory, u którego zdiagnozowano raka płuc, czeka na rozpoczęcie leczenia średnio pół roku.

A tymczasem w ciągu niespełna pół roku najbardziej wydłużyły się kolejki przed gabinetami hematologii oraz hematoonkologii. Jesienią ubiegłego roku trzeba było czekać niecały miesiąc, ale już wczesną wiosną czas ten wzrósł do 2,5 miesiąca. – W ciągu dwóch miesięcy rak nerki może powiększyć się dwukrotnie – mówi Jacek Gugulski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Wyjaśnia, że w Polsce jest ok. 140 tys. cierpiących na raka. 90 tys. z nich umiera. Spośród nich można by uratować ok. 20 tys.

Autor: Wojciech Kamiński
Źródła: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. wolnoscdemokracja 20.04.2014 12:02

  Mam wiele informacji na temat niedrogich metod alternatywnych.
  Wystarczy przesłać mi maila:
  https://www.facebook.com/WolnoscMonarchia

 2. taka tam 20.04.2014 16:37

  chętna jestem na Twoje info
  klikając w podany link muszę się zarejestrować na facebooku ( nie mam tam konta)
  może masz inny pomysł na podzielenie się swoimi informacjami?

 3. wolnoscdemokracja 20.04.2014 17:26
 4. jeszcze 20.04.2014 17:31

  Ja również mogę się podzielić informacjami z osobami zainteresowanymi. Sama choruję na nowotwór od 1,5 roku i nie mam potrzeby chodzić do lekarzy.
  Wg nich nie powinnam już żyć, bo nikt nie żyje tyle z czerniakiem skóry. Tymczasem mam się bardzo dobrze.

 5. onelove 22.04.2014 00:17

  nie czekają na leczenie tylko dobijanie w onkologi

 6. bro 22.04.2014 10:10

  Powtarzajac za Arłukowiczem i wieloma Politykami, długie kolejki do lekarzy wynikają z tego że leczenie jest bezpłatne i do lekarzy zapisują się zdrowi pacjenci. Ten absurd od niedawna jest lansowany, na zasadzie ze kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.